W kolejnym odcinku podcastu spotkaliśmy się z Eleną Zhukovą, współzałożycielką OKR Poland. Porozmawialiśmy o jej doświadczeniach we wdrażaniu OKRs w organizacjach IT.

Poruszone zagadnienia:

🔹 Jak podejść do wdrożenia OKRs w firmie IT?
🔹 Co mogą zrobić zespoły produktowe, w których nie ma pracy na celach i strategii? Jak wpływać na zarządy i interesariuszy by zainteresowały się metodą OKR?
🔹 Główne wyzwania i wskazówki do wdrażania OKRów w organizacji.
🔹 Interaktywne ćwiczenie z tworzenia OKRów w Muralu.

Posłuchaj

Listen to „009: Wdrażanie OKR od podstaw – Elena Zhukova (Co-founder, OKR Poland)” on Spreaker.

Obejrzyj

📕 Darmowy kurs online

Opanuj podstawy Product Discovery w 5 dni

Zapisz się na Product Discovery Academy FREE - 5-dniowy, darmowy kursu podstaw product discovery od Product Academy. Codziennie czeka na Ciebie rozbudowana lekcja wideo i materiały dodatkowe.

Zapisz się na kurs

Jak wygodnie śledzić podcast?

Wszystkie odcinki dostępne są w zakładce Podcast na blogu. Możesz także słuchać podcastu w wielu miejscach/aplikacjach, które ułatwiają śledzenie takich audycji:

Pamiętaj, że w każdym z nich możesz zasubskrybować nasz podcast. Dzięki temu nie przegapisz następnego odcinka 🙂

Kluczowe insighty z rozmowy

Czy Elena Zhukova wierzy w OKRs? 🙂

OKRs nie są proste do wdrożenia, ale im więcej Elena je wdraża tym bardziej widzi, że są świetnym narzędziem do zarządzania zmianą w organizacji (oraz do udowidocznienia dyskfunkcji w organizacji).

Jak rozpoczęła się przygoda Eleny z OKRami?

Przygoda Eleny z OKRs rozpoczęła się przy transformacji organizacji, gdy jedna z firm szukała sposobób do implementacji strategii. 6 lat temu OKRs nie były popularne, niewiele osób w Polsce miało z nimi doświadczenie. Po tym doświadczeniu OKRs stały się narzędziem do transformacji organizacji i wdrażania pracy na celach. Cel wdrożenia OKRs: Operalizacja strategii i jej szybka weryfikacja.

Czym są OKRs?

OKRs to cele mierzone za pomocą kluczowych rezultatów. OKRy to metoda zarządzania organizacją poprzez cele – łącznik pomagający łączyć to co chcemy osiągnąć na wysokim poziomie (wizja, strategia), z codziennymi działania zespołów.

Co zrobić w sytuacji gdy w firmie nie ma pracy w oparciu o cele?

Pracę na celach można wdrażać niejawnie – nie musimy nadawać transformacji nazwy i ogłaszać wdrożenia metody OKRs. By wdrożyć pracę na celach, można wdrożyć oddolną inicjatywę i zastosować następujący cykl:
  • Określić kierunek gdzie idziemy jako organizacja
  • Świadomosc wszystkich w organizacji gdzie idziemy
  • Monitorowanie tego gdzie jesteśmy
  • Wyciąganie i dzielenie się wnioskami
Przyjdzie taki moment, że zderzymy się z brakiem wspólnego kierunku, np. pomiędzy produktami. Wtedy wizję, wysokopoziomowy kierunek trzeba ustalać z zarządem.

OKRs przestają być aktualne, zwalidowaliśmy coś, nie zadzialało, trzeba zmienić. Co wtedy?

OKRs to inaczej cele wyznaczone w oparciu o pewną hipotezę. To, że się szybko nauczyliśmy czegoś – to bardzo dobrze! Jeżeli OKR przestaje mieć uzasadnienie – dzielimy się wnioskami i zmieniamy OKR. Zwinna iteracje strategii to nic złego.

OKRs vs MBO

OKRs wywodzą się z MBO (Management by Objectives), tylko że są dostosowane do zwinnego świata. MBO nie ma systemu jawności i transparentności celu, jest powiązany z wynagradzeniami. W OKRach wiązanie celów z wynagrodzeniami nie jest zalecane. MBO wspiera bardziej hierarchiczną strukturę niż pracę nad celami biznesowymi w kontekście organizacji.

Wyzwania we wdrażaniu OKR na starcie + wskazówki na start

1. Najczęstszy błąd jest taki, że organizacje nie mają zdefiniowane tego po co chcą wdrożyć OKRs – jaki problem chcą rozwiązać? To trzeba zdefiniować by później sprawdzić czy udało się dany problem rozwiązać.
2. Problem z mierzeniem właściwych rzeczy – wdrożenie OKRów ujawnia, że musimy zacząć pracę nad opomiarowaniem metryk dla produktu.
3. Brak dyscypliny – po miesiącu wdrożenia zdarza się że liderzy odpuszczają. Uwidacznia się brak umiejętności facylitacyjnych i zaangażowania właścicielów celów. OKRy osobno, życie codzienne zespołów osobno – to nie jest coś do czego dążymy.
4. Transparencja czy idziemy w dobrą stronę czy nie. OKRy pokażą czy idzie nam dobrze, czy źle. Niestety niektóre firmy nie są gotowe na to, żeby pokazać że coś idzie nam niedobrze, wolą malować trawę na zielono. OKRy pozwalają i zapewniają transparencję i jawne zarządzanie organizacją.
OKRs działają gdy chcemy rozwiązań następujące problemy w organizacji:
  • Brak konkretnego kierunku – OKRy pomagają skonkretyzować kierunek – wprowadzić transparencję i jawność dotyczącą tego gdzie chcemy iść.
  • Brak focusu – OKRy wprowadzą skupienie w organizacji.
  • Problem ze zwinnością na poziomie organizacji – OKRy wspierają a nawet wymuszą pracę zwinną na poziomie organizacji.
  • Praca na outputach / produkowanie funkcjonalnosci – OKRy wspierają a nawet wymusza myślenie rezultatami – czyli wejście na poziom tego co chcemy osiągnąć.

Przez kogo powinny być tworzone OKRy? Dwa podejścia

  • Podejście 1: Często praktykowane nie działa „My zdecydujemy, a wy macie się zobowiązać” – nie włączamy w podejmowanie decyzji ludzi, którzy mają na tym pracować.
  • Podejście 2: Tworzymy OKR dla produktu lub dla biznesu lub dla obszaru – liderzy proponują cele, definiują kogo będą potrzebują, przedstawiają wersję roboczą zespołowi i wspólnie go dostosowują, zastanawiają się czy to jest najlepszy OKR.

Czym charakteryzuje się dobry cel?

  • Zrozumiały dla czytającego – aawiera kontekst – jaka jest hipoteza i jaka jest intencja zmiany
  • Jest krótki
  • Może wynikać z KPI (np. chcemy zwiększyć retencje pracowników lub podnieść NPS)
  • Dobry cel posiada Właściciela
Roczne i kwartalne OKRy się różnią. OKR roczne mogą wyrażać intencję lub oczekiwany wpływ, natomiast OKR kwartalne powinny wyrażać wartość i rozwiązyać konkretne problemy, dowozić jakieś zmiany

Czym charakteryzuje się dobry Wskaźnik?

  • Kluczowy rezultaty powinne być mierzalne – w prosty i łatwy sposób do weryfijacji kierunku, może być ilościowy lub jakościowy
  • Jeden KR powinien posiadać nie więcej niż jedną metrykę
  • Zrozumiały i krótki, nie wymaga kontekstu
  • Posiada Właściciela
  • W KR kwartalnych poszukujemy tzw. Lead metryk (https://okrquickstart.com/post/leading-vs-lagging-indicators)

➔ Darmowy kurs product discovery ✨ - opanuj podstawy product discovery w 5 dni

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 7 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Współzałożycielka Product Vision – już 7 rok prowadzi i rozwija najpopularniejszy polski blog o zwinnym zarządzaniu produktami. Doktorantka na Politechnice Gdańskiej, Wydział Inżynierii Oprogramowania, Specjalizacja: Zarządzanie produktem informatycznym. Związana z zarządzaniem produktami informatycznymi od początku kariery zawodowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.