Czym jest ProductTank?
ProductTank został założony w 2010 roku w Londynie przez Martina Erikssona – obecnie obejmuje ponad 55 miast i 20.000 członków. Są to cykliczne, nieformalne spotkania, które zrzeszają lokalną społeczność związaną z produktem – Product Managerów, Developerów, Programistów – aby wymieniać się doświadczeniami i dzielić wiedzą. ProductTank to jedna z inicjatyw grupy Mind the Product. Pozostałe to blog oraz konferencja MTPCON, która odbywa się w San Francisco oraz Londynie.
Jeśli chciałbyś wymienić się doświadczeniami z innymi Product Managerami warto dołączyć do grupy na slacku.
Product Tank w Warszawie
ProductTank Warsaw skierowany jest dla osób zarządzających produktami w Warszawie (i nie tylko), skupiających się na wymianie poglądów, doświadczeń i pomysłów w obszarze product managementu, product designu, rozwoju, zarządzania, kształtowania biznesu, metryk, user experience i wszystkich innych rzeczy, które łączą te obszary. Spotkania grupowe są skierowane do pracowników z dużych i małych firm, a także start-upów szukających wsparcia w rozwijaniu skrzydeł.
Na pierwsze spotkanie ProductTank składały się prezentacje oraz networking. Podczas przerw uczestnicy mieli możliwość powymieniać się wzajemnie doświadczeniami oraz skosztować napoje i przekąski. Współorganizatorem spotkania była Paulina Grodzicka (Senior Digital Product Owner w WP), która wraz z Marcinem Grodzickim (Founder StartHolidays.pl) przeprowadziła cały event.
Opanuj podstawy Product Discovery w 5 dni
Zapisz się na Product Discovery Academy FREE - 5-dniowy, darmowy kursu podstaw product discovery od Product Academy. Codziennie czeka na Ciebie rozbudowana lekcja wideo i materiały dodatkowe.
Swoją wiedzą podzieliło się dwóch speakerów:
- Marcin Zaremba, Head of Product w PizzaPortal.pl. Przeprowadził prezentację pt.”Ownership”,
- Daniil Lanovyi, Product Owner w Endouble.com. Opowiedział jak zostać Product Managerem.
Marcina w środowisku produktowym nie trzeba nikomu przedstawiać – jest autorem książki „Mobile dla Menedżerów„. Był członkiem zarządu i współwłaścicielem Senfino, software house’u skupionego na dostarczaniu dobrych produktów mobilnych. Jeszcze wcześniej Head of Mobile Products w Grupie o2 i Head of Business w agencji Lovemobile. W swojej prezentacji opowiedział, jak to jest być Product Managerem i za co należy brać odpowiedzialność – w skrócie o tym, kto jest właścicielem produktu w firmie.
Według Marcina, Product Owner to osoba, do której dostarczane są wszystkie informacje dotyczące produktu z różnych działów w firmie. Sam PO jest jednak swego rodzaju filtrem, który chroni produkt przed złymi wpływami i układa wszystkie elementy po kolei tak, aby w pierwszej kolejności wykonywane były te o największej wartości (biznesowej, produktowej czy dla użytkowników).
Bardzo łatwo jest mówić TAK dla nowych funkcji. Jeśli jednak mamy moralność oraz kochamy swój produkt to powinniśmy zdawać sobie sprawę, że bardzo dużo rzeczy należy również pominąć – trzeba mówić NIE, co jest bardzo ciężkie, ale ważne. „Mówiąc NIE nowej funkcji, mówimy TAK całemu produktowi” – wspominał Marcin, z czym osobiście zgadzam się w 100%.
Żeby powiedzieć komuś NIE, trzeba mieć faktyczną władzę i wpływ na produkt. Jeśli nie umiemy powiedzieć komuś NIE, oznacza to, że albo nie mamy wpływu na produkt, albo boimy się odpowiedzialności za podjęte decyzje.
Najmniej korzystną sytuacją jest ta, w której nie mamy władzy nad produktem, ale ponosimy odpowiedzialność za podjęte decyzje.
Podsumowując, zarządzanie produktem to walka o władzę Product Ownera.
Kolejną prezentację przeprowadził Daniil Lanovyi. Opowiedział o tym, jak zostać Product Managerem i na co należy zwrócić uwagę obejmując takie stanowisko w firmie.
Wg. Daniila nie ma wyznaczonej ścieżki do podjęcia pracy w zarządzaniu produktami. Osoba zajmująca się Product Managementem może być wcześniej handlowcem, programistą, marketingowcem, pianistą czy nawet ogrodnikiem.
W swojej prezentacji wskazał kilka rad, które przybliżą Cię do objęcia stanowiska Product Managera.
Aby sprawdzić się jako PM należy zdobyć jak najwięcej informacji nt. produktu, którym będziesz zarządzać, rynku, konkurencji i użytkowników, którzy z niego korzystają. Można to zrobić na wiele sposobów np. rozmawiając z klientami czy samemu użyć produktu.
Ważne jest, aby myśleć strategicznie i być na bieżąco z trendami rynkowymi. Musisz w każdym momencie potrafić odpowiedzieć na pytanie gdzie widzisz produkt np. za 5 lat. To Ty jako Product Manager powinieneś kreować tę wizję. Jeśli tak nie jest, może się okazać, że niedługo rozwijany produkt zostanie wyparty przez lepszy, z zaplanowaną wizją przyszłości.
Kolejną ważną radą jest znalezienie mentora. Aby się rozwijać, powinieneś uczyć się od najlepszych – dlatego ważne jest, aby znaleźć w swoim otoczeniu osobę, która będzie dla Ciebie guru, zobaczyć jak ona pracuje, nawiązać bliższy kontakt i zacząć ją naśladować.
Na samym końcu należy zadać sobie bardzo ważne pytanie – czy faktycznie chcesz zostać Product Managerem. Jest to bardzo trudne i stresujące zajęcie. Z drugiej strony będziesz miał wpływ na produkt oraz pośrednio na jego użytkowników. Wg. Daniila każdy dzień pracy Product Managera jest inny i pełen wyzwań.
Jeśli w tym momencie jeszcze nie czujesz się zniechęcony/a możesz spokojnie iść jutro do swojego szefa i powiedzieć – chcę być Product Managerem.
Podsumowanie
Pierwsze spotkanie Product Tank w Polsce mogę jak najbardziej zaliczyć do udanych i polecam każdej osobie, która interesuje się zarządzaniem produktami.
Organizatorzy są otwarci na tematy dotyczące spotkań i jeśli tylko chcesz mieć wpływ na kolejne prezentacje to pisz bezpośrednio do Pauliny lub Marcina swoje propozycje.
Materiały z wydarzenia znajdziesz poniżej:
2. Prezentacja Marcina Zaremby
➔ Darmowy kurs product discovery ✨ - opanuj podstawy product discovery w 5 dni
Świetne podsumowanie.