SONY DSC

Sukces, dynamiczny rozwój i rozrost firmy jest… jednym z najniebezpieczniejszych momentów w dziejach wielu biznesów. To, co wcześniej wydawało się proste, przy większej liczbie osób staje się niemałym wyzwaniem. Jak więc pozostać zwinnym, skutecznym i nie utracić świeżego spojrzenia przy szybkich wzrostach?

Spotify chyba nie trzeba nikomu przedstawiać – świetna muzyczna usługa działająca w SaaSie, która od 2-3 lat sporo namieszała na rynku cyfrowej dystrybucji treści. Firma po sukcesie zaczęła szybko rosnąć i już zatrudnia ponad 250 osób w 3 różnych krajach.  Jak udało im się nad tym zapanować? Andrew Mager, hacker advocate w Spotify, zaprezentował świetne case study odpowiadąjace na to pytanie.

Przez ostatni rok Spotify reorganizowało swoją strukturę, by przygotować się na przyrost pracowników i jednocześnie pozostać przy agilowych i leanowych korzeniach. Podstawową zasadą było podzielenie firmy na mniejsze grupy, zwane squadami (podobne są one do zespołów Scrumowych). Powstało 30 takich grup.

Każdy squad skupiony jest na jednym produkcie i traktowany jest jak mini firma startupowa. Bardzo dużo wolności, ale też i odpowiedzialności w tym, co robią. Każdy squad ma swojego product ownera oraz Agile coacha. PO powinien mieć wizję produktu i przewodniczy kontaktowi z innymi grupami. Agile coach to rola podobna do Scrum Mastera. Nowością jest to, że co kwartał każdy squad jest badany w kilku wymiarach, pozwalających na skuteczne monitorowanie i poprawianie sposobu pracy:

 • Product owner – jak przebiega współpraca z product ownerem,
 • Agile coach – jak przebiega współpraca z coachem agile,
 • Influencing work – czy członkowie grupy czują, że mają wpływ na działanie,
 • Easy to release – problemy z wypuszczaniem kolejnych wydań,
 • Process that fits the team – czy sposób pracy w grupie odpowiada jego członkom,
 • Mission – czy squad identyfikuje się i rozumie swoją misję,
 • Organizational Support – członkowie zespołu wiedza, gdzie zwrócić się z problemami i zostają one rozwiązane.

Wyniki takiego badania (kropki to oceny a strzałki to zmiana) prezentowane są w prostej tabeli i umożliwiają podjęcie odpowiednie działań.

Squady pogrupowane są w tzw. Tribe’y. Są do grupy, które pracują nad powiązanymi obszarami. Tribe’y to taki mały inkubator dla squadów, czyli mini startupów. Każdy Tribe ma swojego lidera, który ma zapewniać możliwie najlepsze środowisko do pracy grup i współpracy pomiędzy nimi. W Spotify nie spotkamy natomiast znanych ze Scruma regularnych tzw. Scrum of Scrums. Squady są bardzo niezależne. Spotkania tego typu są organizowane tylko doraźne, na wyraźnie zgłoszoną potrzebę.

Dodatkowo w Spotify występują jeszcze 2 struktury, pozwalające lepiej skleić Tribe’y i Squady:

 • Chapters – to pracownicy posiadający podobne umiejętności i działający w tych samych obszarach kompetencyjnych (np. programiści),
 • Guilds – zrzesza ludzi o wspólnej „grupie interesów”.

A tak to wygląda na wizualnym schemacie organizacyjnym:

Pełniejszy opis w poniższym dokumencie opracowanym przez Spotify. Firma chwali się, że “Mimo szybkiego wzrostu, satysfakcja pracowników stale wzrasta; w kwietniu 2012 była na poziomie 4,4/5.”

Co o tym sądzicie? Widać chęć połączenia standardowej struktury matrycowej z zaletami zwinnego podejścia. Pomysł ciekawy. Jaki to przynosi efekty? Trudno powiedzieć, nie widząc działania od środka. Okaże się to pewnie za jakiś czas, gdy wprowadzone zmiany się utrwalą. Ale na pewno z przygotowanym przez nich Case Study warto się zapoznać. A każdemu życzę, by stał przed tymi samymi dylematami co Spotify 😉

źródło: http://techcrunch.com/2012/11/17/heres-how-spotify-scales-up-and-stays-agile-it-runs-squads-like-lean-startups/

[sc:newsletter_scrum]

➔ Wprowadzasz nowy produkt na rynek? - Naucz się wykorzystywać w praktyce Business Model Canvas do projektowania, testowania i wdrażania nowych pomysłów!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 5 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Head of product w SentiOne, założyciel Product Vision. Pracuje nad zrewolucjonizowaniem, za pomocą sztucznej inteligencji i botów, obszaru obsługi klienta największych firm. Produkt SentiOne Automate, którego jest product managerem, w 2 lata urósł z 0 do 6,5 mln zł przychodu. Specjalizuje się w rozwijaniu zespołów produktowych i przyszłych liderów produktu.

2 KOMENTARZE

 1. Struktura wygląda na bardzo skomplikowaną nie uważasz? Ciekawe jak sobie radzą z problemami komunikacyjnymi. Szczególnie między zespołami w obrębie jednego Guildu a rozlokowanymi fizycznie daleko od siebie.

  • Jest rzeczywiście dosyć rozbudowana, choć myślę że mnie niż w wielu dużych firmach o strukturze hierarchiczno-managerskiej. Role i zasady w płaskich strukturach muszą być bardzo dobrze zdefiniowane, inaczej mogą nie zadziałać. Polecam do zagłebienia sie w temat słowo kluczowe: Holocracy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.