wytrwałość

Jak szybko po niepowodzeniu mówisz – nie, to nie ma sensu? Ile razy mówiłeś sobie, że zmienisz swoje życie lub rozpoczniesz coś nowego? Jak szybko się poddajesz?

6 miesięcy temu rozpoczynaliśmy nowy biznes. Rezygnując z ciepłych posadek (kto pracuje w IT, ten wie co to znaczy) ruszyliśmy w nieznane. Mała firma z wielkimi ambicjami i aspiracjami. Raz, dwa i będziemy liderem rynku! Brzmi znajomo :)? Który startup tak nie myśli…

Potem niestety przychodzi zderzenie z rzeczywistością. Czy było ciężko? Tak,było cholernie ciężko. Problemy, niepowodzenia, kolejne zero na koncie, przecież to w ogóle nie działa, po co ja to dalej robię… Nie raz chciało się wszystko rzucić i wrócić do spokojnego „robienia kariery”.

Dzisiaj, gdy zaufał nam kolejny ważny klient, spoglądam wstecz. Widzę ile udało nam się przez ten czas osiągnąć i ile problemów przezwyciężyć. To niezwykłe.Mimo zawieruch i porażek, za każdym razem potrafiliśmy wziąć się w garść, kolejny raz przeorganizować nasz model biznesowy i spróbować czegoś nowego. Wytrwałość. Nie jakieś ponadprzeciętne talenty i genialne decyzje. To po prostu wytrwałość w dążeniu do celu sprawia, że jesteśmy w stanie go osiągnąć.

Zdecydowanie nie jest łatwo być wytrwałym. Sam mam z tym czasem problemy. Masz pomysł, wierzysz w niego, nawet zaczynasz go realizować i… z zewnątrz słyszysz że Ci się nie uda („myśli że jest nie wiadomo kim, przecież to głupie”), znajomi śmieją się żeś dziwak („choć na imprezę”, „ja to zarabiam w korpo XXXX”), przychodzą pierwsze niepowodzenia („eee… ten model biznesowy nie działa”). NO I CO Z TEGO?!

  • Przestań bać się pomyłek, przecież w ten sposób każdy z nas się uczy.
  • Ludzie (szczególnie w Polsce) zawsze marudzą. Na pewno chcesz się tym przejmować?
  • Bądź wytrwały. Próbuj, próbuj i jeszcze raz próbuj.

Teraz z perspektywy czasu widzę, jak karkołomną decyzją jest pójście na całość. Po co? W imię czego? Motywacje pewnie były i są różne. Jeśli jednak rzeczywiście w coś wierzysz – dasz radę 🙂

Nic na świecie nie zastąpi wytrwałości. Nie zastąpi jej talent – nie ma nic powszechniejszego niż ludzie utalentowani, którzy nie odnoszą sukcesów. Nie uczyni niczego sam geniusz – nie nagradzany geniusz to już prawie przysłowie. Nie uczyni niczego też samo wykształcenie – świat jest pełen ludzi wykształconych, o których zapomniano. Tylko wytrwałość i determinacja są wszechmocne.

Calvin Coolidge, 30. prezydent Stanów Zjednoczonych

[sc:newsletter_scrum]

➔ Kurs Product Ownera - 26 unikalnych lekcji, dostępnych w platformie e-learningowej. Zapisz się już dziś!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 1 700+ subskrybentów otrzymujących nasz cotygodniowy newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Head od Product w SentiOne, gdzie wykorzystuje sztuczną inteligencję do tworzenia produktów zmieniających świat. Pracuje również jako konsultant zarządzania produktami, który pomaga firmom budować silne zespoły produktowe oraz wdrażać procesy lean & agile product development. Tworząc produkty opiera się na liczbach, z silną pasją do UX i myślenia projektowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.