wytrwałość

Jak szybko po niepowodzeniu mówisz – nie, to nie ma sensu? Ile razy mówiłeś sobie, że zmienisz swoje życie lub rozpoczniesz coś nowego? Jak szybko się poddajesz?

6 miesięcy temu rozpoczynaliśmy nowy biznes. Rezygnując z ciepłych posadek (kto pracuje w IT, ten wie co to znaczy) ruszyliśmy w nieznane. Mała firma z wielkimi ambicjami i aspiracjami. Raz, dwa i będziemy liderem rynku! Brzmi znajomo :)? Który startup tak nie myśli…

Potem niestety przychodzi zderzenie z rzeczywistością. Czy było ciężko? Tak,było cholernie ciężko. Problemy, niepowodzenia, kolejne zero na koncie, przecież to w ogóle nie działa, po co ja to dalej robię… Nie raz chciało się wszystko rzucić i wrócić do spokojnego „robienia kariery”.

Dzisiaj, gdy zaufał nam kolejny ważny klient, spoglądam wstecz. Widzę ile udało nam się przez ten czas osiągnąć i ile problemów przezwyciężyć. To niezwykłe.Mimo zawieruch i porażek, za każdym razem potrafiliśmy wziąć się w garść, kolejny raz przeorganizować nasz model biznesowy i spróbować czegoś nowego. Wytrwałość. Nie jakieś ponadprzeciętne talenty i genialne decyzje. To po prostu wytrwałość w dążeniu do celu sprawia, że jesteśmy w stanie go osiągnąć.

Zdecydowanie nie jest łatwo być wytrwałym. Sam mam z tym czasem problemy. Masz pomysł, wierzysz w niego, nawet zaczynasz go realizować i… z zewnątrz słyszysz że Ci się nie uda („myśli że jest nie wiadomo kim, przecież to głupie”), znajomi śmieją się żeś dziwak („choć na imprezę”, „ja to zarabiam w korpo XXXX”), przychodzą pierwsze niepowodzenia („eee… ten model biznesowy nie działa”). NO I CO Z TEGO?!

  • Przestań bać się pomyłek, przecież w ten sposób każdy z nas się uczy.
  • Ludzie (szczególnie w Polsce) zawsze marudzą. Na pewno chcesz się tym przejmować?
  • Bądź wytrwały. Próbuj, próbuj i jeszcze raz próbuj.

Teraz z perspektywy czasu widzę, jak karkołomną decyzją jest pójście na całość. Po co? W imię czego? Motywacje pewnie były i są różne. Jeśli jednak rzeczywiście w coś wierzysz – dasz radę 🙂

Nic na świecie nie zastąpi wytrwałości. Nie zastąpi jej talent – nie ma nic powszechniejszego niż ludzie utalentowani, którzy nie odnoszą sukcesów. Nie uczyni niczego sam geniusz – nie nagradzany geniusz to już prawie przysłowie. Nie uczyni niczego też samo wykształcenie – świat jest pełen ludzi wykształconych, o których zapomniano. Tylko wytrwałość i determinacja są wszechmocne.

Calvin Coolidge, 30. prezydent Stanów Zjednoczonych

[sc:newsletter_scrum]

➔ Wprowadzasz nowy produkt na rynek? - Naucz się wykorzystywać w praktyce Business Model Canvas do projektowania, testowania i wdrażania nowych pomysłów!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 5 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Head of product w SentiOne, założyciel Product Vision. Pracuje nad zrewolucjonizowaniem, za pomocą sztucznej inteligencji i botów, obszaru obsługi klienta największych firm. Produkt SentiOne Automate, którego jest product managerem, w 2 lata urósł z 0 do 6,5 mln zł przychodu. Specjalizuje się w rozwijaniu zespołów produktowych i przyszłych liderów produktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.