zespół produktowy

Jakich kompetencji potrzebuje zespół, by skutecznie stworzyć produkt i osiągnąć sukces? Odpowiedź nie jest oczywiście prosta i jednoznaczna – każdy produkt i zespół jest dość unikalną sprawą. Z doświadczenia widać jednak kilka obszarów i ról, które trzeba koniecznie wziąć pod uwagę przy budowaniu własnego zespołu. Jakie są to obszary kompetencyjne i role?

Obszary kompetencyjne

Kompetencje biznesowe

Za każdym pomysłem powinien stać biznesowy wizjoner, które dobrze zna się na obszarze biznesowym (rynku), którego produkt dotyka. Powinien on posiadać silną wizję i motywację do wprowadzenia jej w życie.

Kompetencje techniczne (inżynierskie)

Produkt tworzony jest zwykle przez inżynierów, w przypadku innowacyjnych produktów technologicznych będzie to zespół specjalistów tworzący system/aplikację/usługę.

User experience design

Nowy produkt powinien charakteryzować się świetnym designem, który odpowiada na potrzeby użytkowników. Kompetencje UX designerskie sprawią że produkt, będzie atrakcyjny dla użytkownika, funkcjonalny, ergonomiczny, użyteczny, a korzystanie z niego sprawi użytkownikom satysfakcję.

Sprzedaż

Praktycznie każdy produkt wymaga kompetencji sprzedażowych, które pozwolą poszerzać bazę klientów. Bez płacących klientów, trudno mówić o sukcesie.

➔ Dołącz do PMA FREE 📕 - otrzymasz 5 pełnych lekcji wideo o product managemencie z programu Product Management Academy!

Marketing

Kompetencje długofalowo tworzące markę produktu oraz wspierające sprzedaż w pozyskaniu klientów.

Kompetencje managerskie

Kompetencje pozwalające na przekucie wizji w realne i skuteczne działania, wprowadzenie odpowiedniego procesu, godzenie ze sobą potrzeb biznesowych i użytkownika, zarządzanie zespołem, pilnowanie dyscypliny i organizacji.

Obsługa klienta

Po wprowadzeniu produktu na rynek, szczególnie internetowego z którego korzystają nierzadko setki tysięcy użytkowników, konieczne jest przygotowanie odpowiedniej obsługi klienta. Użytkownicy produktu mają pytania, problemy i uwagi, które należy obsłużyć.

Kogo potrzebuję na starcie?

Czy ta lista wydaje Ci się długa? Rzeczywiście, jeśli na starcie chciałbyś znaleźć samych specjalistów od danego obszaru, uzbierałaby się ładna grupka osób. Nie tędy droga. Gdy dopiero rozpoczynasz realizację nowego pomysłu, spróbuj innego podejścia.

Pomyśl o zgrabnym połączeniu odpowiednich kompetencji. Szczególnie jest to ważne na etapie Rozpoznania Rynku i wczesnej Realizacji, kiedy kluczowe jest testowanie hipotez, a nie osiąganie mistrzostwa w poszczególnych obszarach kompetencyjnych. Jak mogłoby to wyglądać? Podział kompetencji w pierwszym zespole wygląda zwykle następująco:

Hustler (biznes)

Wizjoner łączący kompetencje biznesowe, sprzedażowe i obsługi klienta, Doskonale czuje się na spotkaniach, stanowi pierwszą siłę ognia przy wychodzeniu na zewnątrz z produktem.

Produktowiec (new product development/ux)

Produktowiec o szerokiej znajomości procesu wprowadzania nowych produktów na rynek i testowania hipotez, posiada kompetencje managerskie, często na początkowym etapie zajmuje się także obszarem user experience oraz/lub marketingu (czasem zamiennie z Hustlerem). W przypadku produktowych internetowych – wie „jak to się robi w internecie”.

Haker (technologia)

Inżynier odpowiedzialny za techniczne tworzenie i rozwój produktu. Dba o najwyższą jakość produktu i szybkość jego powstawania.

Co dalej?

Potwierdziłeś hipotezy, udało Ci się osiągnąć trakcję dla swojego produktu? Super! Teraz czas na dynamiczny rozwój. Na etapie skalowania i rozwoju produktu role zaczynają się już specjalizować. Kompetencje zaczynają odpowiadać stanowiskom i działom w „tradycyjnej firmie”. Tutaj rozpoczynają się też działania typowych product managerów, którzy zaczynają odpowiadać za cały produkt lub jego części.

Zmienia się też charakter potrzebnych umiejętności – cofounderzy świetnie odnajdujący się w testowaniu hipotez i eksperymentowaniu, niekoniecznie stworzeni są do budowania i zarządzania dużą organizacją. Może też ich to po prostu mało interesować 😉 Co się wtedy dzieje? Zatrudniają doświadczonych managerów, a sami oddają się pracy w obszarze R&D lub rozpoczynają zupełnie nowy rozdział swojej kariery – startują z nowym produktem 🙂

[sc:newsletter_scrum ]

➔ Darmowe lekcje PMA FREE 📕 - odbierz 5 pełnych lekcji wideo z programu Product Management Academy!

➔ Akademia Analityki Produktowej 2024 📈 - 4-tygodniowy intensywny program warsztatów z analityki produktowej, prowadzony przez doświadczonych praktyków. Startujemy 14 maja!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 7 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Head of product w SentiOne, założyciel Product Vision i newslettera Product Craft. Pracuje nad zrewolucjonizowaniem, za pomocą sztucznej inteligencji i botów, obszaru obsługi klienta największych firm. Produkt SentiOne Automate, którego jest product managerem, w 2 lata urósł z 0 do 6,5 mln zł przychodu. Specjalizuje się w rozwijaniu zespołów produktowych i przyszłych liderów produktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.