Każdy Product Manager zadaje sobie pytanie: jak mierzyć i optymalizować działania, aby skutecznie zwiększać bazę swoich klientów. Jest na to prosta odpowiedź: metryki AARRR.  To narzędzie umożliwia pomiar i optymalizację lejka konwersji Twoich użytkowników. Co więcej – jest na tyle proste, że nie wymaga technicznej wiedzy. Dzięki tym metrykom będziesz w stanie podejmować szybkie i trafne decyzje, które będą poparte konkretnymi liczbami.

Charakterystyka metryki AARRR

Metryki AARRR składają się z 5 poziomów:

AARRR

Acquisition – oznacza pozyskiwanie użytkowników do Twojego produktu. Dla każdego produktu pozyskanie oznacza jednak coś innego. Na przykład dla narzędzia do e-mail marketingu może to być zapisanie się na 30-dniową, bezpłatną wersję produktu. Z kolei dla bloga może oznaczać liczbę użytkowników w serwisie w danym czasie. Niemniej jednak warto na tym etapie sprawdzić skąd biorą się użytkownicy w Twoim serwisie. Czy odwiedzili stronę z mailingu, który im wysłałeś, a może znaleźli Twój serwis w wyszukiwarce Google? Są to niesamowicie cenne informacje, które pokażą najważniejsze źródła ruchu w Twoim produkcie.

Activation to aktywacja użytkownika w produkcie, tzw. „1st happy visit”. Przykładowo skorzystanie z produktu do e-mail marketingu – utworzenie pierwszego maila. Z kolei dla serwisu blogowego, będzie to spędzenie minimum 2 minut w serwisie (rozumiane jako przeczytanie artykułu). Jeszcze innym przykladem jest  serwis ogłoszeniowy, dla którego aktywacją może być rejestracja lub zapis na powiadomienie e-mail.

Retention oznacza powrót użytkownika do produktu. Dla serwisu e-mail marketingowego będzie to ponowne zalogowanie się do serwisu . Natomiast dla bloga – powtórna wizyta lub wejście z newsletter`a, na który użytkownik wcześniej się zapisał.

Refferal to polecenie produktu innemu użytkownikowi. Przykładowo może to oznaczać polecenie znajomego w zamian za jeden darmowy miesiąc korzystania z narzędzia do e-mail marketingu, jak i również dodanie linka do produktu w social media lub zaproszenie do polubienia Twojego fanpage’a na Facebook’u.

Revenue to zapłata za skorzystanie z naszego produktu. W każdym biznesie ostatecznie chodzi o jego monetyzację. Dlatego kluczowym aspektem jest zrozumienie ścieżki użytkownika od pierwszego kontaktu z naszym produktem aż do jego zakupu.

Przykłady

Pirate metrics AARRRNarzędzie do e-mail marketinguBlogSerwis ogłoszeniowy
Acquisition (Pozyskiwanie)Zapis na darmową wersję produktuOdwiedziny użytkowników z różnych źródeł ruchuOdwiedziny użytkowników z różnych źródeł ruchu
Activation (Aktywacja)Stworzenie i wysłanie pierwszego mailaZapis na newsletter, polubienie strony na Facebook’uZapis na powiadomienie e-mail’owe o nowych ogłoszeniach
Retention (Powrót)Powrót i zalogowanie sięWejście z newslettera, kliknięcie na zajawkę artykułu na Facebook’uWejście z e-maila z powiadomieniem o nowym ogłoszeniu
Referral (Polecenie)Polecenie produktu użytkownikowi w zamian za dostęp do wersji premiumZaproszenie znajomego do grona fanów na Facebook’uPrzesłanie linka do ogłoszenia znajomemu
Revenue (Zysk)Zakup abonamentuZakup szkolenia on-lineZakup publikacji ogłoszenia

 

Podsumowanie

Lejek metryk AARRR bardzo jasno pokazuje jak konwertuje dany biznes. Dzięki metrykom można trafnie zdiagnozować najważniejsze obszary do optymalizacji. Bardzo ważne jest, aby analizować metryki z dłuższej perspektywy czasowej i zweryfikować jak poszczególne dane zmieniają się w czasie – które spadają, które rosną i jak wpływają na siebie nawzajem. Dlatego też, przygotowałam dla Ciebie szablon do tworzenia metryk AARRR na przykładzie naszego bloga Productvision.pl.

Pobierz szablon, uzupełnij swoimi metrykami, monitoruj zmieniające  się metryki w czasie i wyciągaj wnioski!

Pobierz szablon metryk AARRR [XLSX]

[sc:newsletter_scrum ]

➔ Wprowadzasz nowy produkt na rynek? - Naucz się wykorzystywać w praktyce Business Model Canvas do projektowania, testowania i wdrażania nowych pomysłów!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 5 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Jestem Product Managerem w międzynarodowym startupie AirHelp. Od 6 lat rozwijam produkty internetowe. Swoje doświadczenie budowałam na stanowiskach Analityka Aplikacji Webowych przy rozwoju lidera rynku Dom.Gratka.pl oraz na stanowisku Brand Managera Branży Pracy, odpowiadając za rozwój biznesu Praca.Gratka.pl i Regiopraca.pl. Jestem entuzjastą i praktykiem interdyscyplinarnych zespołów produktowych oraz zwinnego wytwarzania oprogramowania, certyfikowany Profesional Scrum Master i Prince2 Practicioner.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.