Laptop on a work table with DIY and construction tools all around top view hobby and crafts concept

Rosnąca popularność stanowiska Product Managera w Polsce rodzi ze sobą podstawowe pytanie o techniczne umiejętności osoby odpowiedzialnej za rozwój produktu. W tym artykule postaram się rozwiać wątpliwości osób chcących rozpocząć swoją karierę w obszarze zarządzania produktami. Pokażę dwa różne punkty widzenia wraz z krokami, które należy podjąć aby rozwijać swoje umiejętności techniczne.

Teza 1: Menedżerowie Produktu powinni posiadać zaplecze techniczne

Osoby, którzy podzielają ten punkt widzenia skupiają się najczęściej wokół zespołu programistycznego i tworzą z nimi silne związki. Nie od dziś wiadomo, że ludzie komunikujący się w tym samym „języku” darzą się nawzajem szacunkiem i zrozumieniem.

Product Managerowie, którzy znają język programowania, są lepiej przygotowani do zrozumienia możliwości i ograniczeń zespołu inżynierów, który tworzy produkt. PMowie tego typu mogą zaplanować samodzielnie w większej części wymagania stawiane przed produktem – bez częstych konsultacji z zespołem deweloperskim.

Dość często spotykam się z opinią, że w przypadku produktów technologicznych, Product Manager także powinien posiadać zaplecze inżynieryjne. Zwiększa to szanse sukcesu produktu końcowego i ogranicza jego zagrożenia jakościowe i funkcjonalne.

Pisząc o Menedżerze produktu posiadającym zaplecze techniczny mam również na myśli produkty namacalne typu B2B np. sprzęt. W tym przypadku kontakt osoby technicznej na linii dostawca – dystrybutor oraz dystrybutor – klient będzie dużo lepszy ze względu na znajomość technologii, zasad funkcjonowania urządzenia – spowoduje to również mniejsze obciążenie inżynierów.

Teza 2: Menedżerowie Produktu nie muszą posiadać zaplecza technicznego

Osoby wyznające to przekonanie twierdzą, że PMowie nie potrzebują backgroundu technicznego, ponieważ ich zadaniem jest wymyślenie możliwie najlepszego produktu, który będzie rozwiązywał realne potrzeby użytkowników i spełniał ich potrzeby – nie powinni martwić się jak de facto będzie to zrealizowane.

Innym powodem świadczącym, że menedżerowie produktu nie muszą mieć przeszłości technicznej jest brak ograniczeń podczas podejmowania decyzji dotyczących funkcjonalności produktu końcowego. Tego typu sytuacja ma oczywiście swoje plusy i minusy, bo PM może np. zignorować ograniczenia technologiczne, ale też zaproponować całkowicie innowacyjne rozwiązanie problemu.

Nie należy zapominać o tym, że produkt ma odpowiadać na potrzeby użytkowników, dlatego warto przeprowadzać badania aby poznać ich realne potrzeby. Jeśli w zespole brakuje  UX Designera to będąc nawet technicznym Product Managerem możemy mieć problem z osiągnięciem sukcesu produktu bo np. będzie on ciężki w obsłudze, nieintuicyjny albo w niewielkim stopniu będzie rozwiązywał problemy użytkownika.

Co można zrobić jeśli nie posiadamy zaplecza technicznego?

Jeśli Product Manager nie posiada zaplecza technicznego, powinien przynajmniej szybko się uczyć i zrozumieć działanie produktu. Dzięki temu będzie łatwiej przyswajał informacje od zespołu developerskiego w kwestiach dotyczących technologii czy architektury tworzonego produktu.

Możesz wykonać wiele kroków, aby stać się bardziej „techniczny” i budować szacunek oraz zrozumienie ze swoim zespołem i interesariuszami. Oto kilka z nich:

  • Rozwijaj techniczne umiejętności

Jest to jeden z ważniejszych kroków, który musisz stale wzmacniać. Bądź ciekawy i staraj się rozszerzać swoja techniczną wiedzę. Możesz tego dokonać spotykając się również z zespołem developerskim. Oczywiście nie należy być zbyt nachalnym, ponieważ w bardzo łatwy sposób możesz przeszkadzać mu w pracy. Warto też pogłębić umiejętność rozumienia kodu i technologii, w której tworzony jest produkt np. poprzez zapisanie się na kurs programowania lub samodzielne testowanie produktu. Ważne jest, aby w przypadku braku zaplecza technicznego w pełni zaangażować się w proces tworzenia produktu. Tylko w taki sposób rozwiniemy swoje umiejętności, wiedzę i zyskamy doświadczenie.

  • Naucz się szacować czas pracy

Na początku każdego projektu staraj się rozmawiać z zainteresowanymi stronami (interesariusze oraz zespół deweloperski) i sprawdzić, co faktycznie jest ważne dla każdej z nich.

Pozwoli Ci to poznać ograniczenia techniczne, problemy i wyzwania, które mogą pojawić się podczas szacowania czasu. Po zakończeniu każdego z etapów procesu tworzenia produktu należy przeanalizować i sprawdzić czy Twoje szacowanie czasu bardzo różniło się od rzeczywistości. Gdyby różnice okazały się zbyt duże – postaraj się zrozumieć, co się stało i w jaki sposób możesz ograniczyć błędy w szacowaniu czasu podczas kolejnego etapu.

  • Bądź człowiekiem, nie robotem

Pamiętaj, że Twoim zadaniem jako Product Manager jest pomoc w rozwiązaniu “problemów” obu stron. Ostatnia rzeczą, która możesz zrobić jest pozostanie bezmyślnym robotem, który znajduje tylko błędy i przypisuje je do zespołu. Musisz potrafić je analizować i na bieżąco reagować. Tylko logiczne myślenie pozwoli Ci na nie popełnianie tych samych błędów. W przeciwnym razie urazisz interesariuszy swoją niekompetencją oraz stracisz szacunek w zespole developerskim.

Wniosek

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy Product Manager powinien posiadać zaplecze techniczne czy nie. Wszystko zależy od firmy, zespołu i produktu, którym będzie mu dane zarządzać. Na pewno warto zacząć od stanowiska junior product managera i nauczyć się sposobu zarządzania a następnie próbować swoich sił w firmach, które będą od nas wymagały rozwiniętych umiejętności biznesowych oraz zaplecza technicznego dotyczącego produktu.

Zachęcam do lektury bloga productvision.pl, uczestnictwa w product meetup’ach czy webinariach, ponieważ nasze inicjatywy zawierają dużą dawkę praktycznych informacji, które na pewno w przyszłości pomogą Ci stać się product managerem z technicznym zapleczem.

[sc:newsletter_scrum]

➔ Wprowadzasz nowy produkt na rynek? - Naucz się wykorzystywać w praktyce Business Model Canvas do projektowania, testowania i wdrażania nowych pomysłów!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 5 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Otwarty i kreatywny Product Manager z kilkuletnim doświadczeniem w wielu obszarach produktowych. Współpracuje z klientami oraz wewnętrznymi działami w firmie, zwiększając wartość biznesową produktów.

3 KOMENTARZE

  1. Dobre pytanie. Wiedza techniczna przydaje się w takiej roli bardzo, ale wg mnie jeszcze ważniejsza jest wiedza „biznesowa”. Takim połączeniem idealnym jest team technologiczny na najwyższym poziomie + PM który ma znakomitą wiedzą o produkcie, rynku, marketingu, trendach i biznesie 🙂

    Głębsza wiedza techniczna będzie przydatna, ale nie sądzę, aby była konieczna. Podstawowa natomiast tak, bo PM musi rozumieć co do niego mówi team 🙂

  2. Ciekawy artykuł. W mojej branży(bankowość), podejście było różne w zależności od organizacji. W jednej wymagało się wręcz znajomości systemów ( testowanie zmian) a w innej product manager nawet nie widział na oczy systemu odpowiedzialnego za sprzedaż. Myślę, że większość PM jednak ten aspekt techniczny omija wychodząc z założenia, że po prostu mają powiedzieć, jak ma być a IT ma to zrobić. Oczywiście, od firmy trochę zależy jaka jest rola PM i jak „głęboko” powinien znać dane zagadnienie.

  3. Dzięki za komentarze. Osobiście mam podobne zdanie jak Tomek. Dodam jeszcze, że dobry PM powinien posiadać też umiejętność szybkiej nauki, adaptacji do firmy i ludzi z którymi będzie na codzień pracował. Takie cechy pozwolą mu na łatwą zmianę produktu czy firmy w przyszłości 🙂 .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.