Product Vision narodziło się pod koniec 2015 r. Razem z Olgą i Igorem zauważyliśmy, że w Polsce brakuje dobrych liderów/managerów produktów. Takie stanowiska często w firmach nie istnieją albo zajmują je osoby przypadkowe. Produktowcom nierzadko brakuje uporządkowanej wiedzy, a sama dziedzina product management & development rozwija się powoli. Ścieżka kariery dla młodych PMów jest niejasna, a sami liderzy produktów nie bardzo mają gdzie i jak swoją wiedzę rozwijać.

Postanowiliśmy to zmienić, a połączyła nas wspólna wizja – stworzenia największej polskiej platformy skupiający społeczność produktowców, czyli ludzi stanowiących serce digitalowych produktów. Chcemy porządkować wiedzę, pokazywać i kreować najnowsze trendy, umożliwić product managerom rozwój, a firmy nauczyć, dlaczego nowoczesne zarządzanie produktami jest takie ważne. Zależy nam, aby wpływać na rozwój product managementu w Polsce i sprawić, żeby polskie produkty technologiczne, dzięki silnym liderom, zmieniały świat.

Start inicjatywy to zawsze ogromna motywacja, ale dopiero wraz upływem czasu okazuje się, czy jesteś w stanie e pomysły przekuwać w coś realnego. Dlatego mijający rok 2016 był dla nas ogromnie ważny. Miał pokazać, że nasza idea ma sens i jesteśmy w stanie „po godzinach” zbudować sprawną organizację przekuwającą wizję w realne efekty. Obie te hipotezy udało nam się potwierdzić :).

Dobry rok, czyli co nam się udało

W 2016 zrealizowaliśmy szereg inicjatyw, które potwierdziły, że idziemy w dobrym kierunku. Dziękujemy za Wasze zainteresowanie i oceny, ale przede wszystkim za zaufanie!

 • Chcecie nas czytać 🙂 Zwiększyliśmy o 100% liczbę czytelników naszego bloga oraz czas spędzany na stronie. Zaczynaliśmy rok od 4,5 tys. sesji w miesiącu, aktualnie notujemy około 9 tys. W całym 2016 r. czytelnicy odwiedzili nas ponad 113 tys. razy.
 • Opublikowaliśmy 58 artykułów. Jestem bardzo dumny, że udało nam się utrzymać tempo co najmniej 1 artykułu w tygodniu. Poniedziałek wieczór jest dla nas “świętym” i nieprzekraczalnym terminem publikacji nowych treści. Poza okresem świątecznym, który świadomie odpuszczamy, nigdy nie złamaliśmy tej zasady 🙂
 • Celem na ten rok było również pozyskiwanie bezpośredniego kontaktu do product managerów. Realizujemy to przez nasz newsletter. Zapisało się na niego 780 nowych subskrybentów. Co tydzień produktowe informacje od nas otrzymuje ponad 1200 osób.
 • Opublikowaliśmy pierwszą część „Product Guide’a – podręcznika dla product managerów. Potraktowaliśmy to jako MVP i Wasze zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania. Ebooka pobrało już 980 osób!
 • Przygotowaliśmy dla Was serię darmowych szablonów ułatwiający codzienną pracę.
 • Zorganizowaliśmy ścieżkę produktową beProductManager na konferencji BeIT. Średnia ocena ścieżki przez prawie 30 uczestników to 4,4/5.
 • Przeprowadziliśmy 4 Product MeetUpy w Gdańsku – czyli warsztatowe spotkania lokalnej produktowej społeczności. Ich średnia ocena to 4,5/5.
 • Uruchomiliśmy portal z ofertami pracy dla product managerów ProductJobs. Trafiło tam już ponad 140 ogłoszeń o pracę, z czego najpopularniejsze przejrzało ponad 300 osób.
 • Przeprowadziliśmy pierwszy produktowy webinar z udziałem ekspertów zarządzania produktami: „Jak zostać product managerem?”.

Za każdym z tych sukcesów stoją świetni ludzie. Każda inicjatywa ma swój samodzielny zespół i lidera, który nadaje mu tempo pracy. Z tego miejsca chciałbym im wszystkim publicznie podziękować za zaangażowanie i wspaniałe efekty.

 • blog ProductVision – Damian Reweda i Ola Górska
 • ProductGuide, ścieżka beProductManager na konferencji beIT – Olga Kurszewska
 • ProductNewsletter – Monika Piskorska
 • ProductMeetup – Jakub Mierzejewski, Jacek Kmiecik, Olga Kurszewska, Igor Springer
 • ProductWebinar i ProductJobs – Grzegorz Wenc
 • nad całością od strony technicznej czuwa Igor Springer
 • a o lepszy UI i UX oraz tę tematykę w naszych inicjatywach zadbał Tomek Rybak

Co mi się nie udało, czyli nauka na przyszłość

Oczywiście mijający rok to nie jest tylko nieustające pasmo sukcesów. Trzeba też umieć spojrzeć wstecz i dostrzec to, co wymaga poprawy. Są 3 tematy, których nie udało mi się w pełni zrealizować.

Podejmowanie decyzji w oparciu o dane

Jako człowiek o ścisłym umyśle uwielbiam liczby i jestem fanem rozwijania produktów zgodnie z ideą Data Driven Development. Intuicja jest bardzo ważna, jednak to dzięki pętli zwrotnej opierającej się na faktach jesteśmy w stanie się uczyć, rozwijać i testować produktowe hipotezy. Wymaga to ogromnej konsekwencji oraz odwagi, bo publicznie i jednoznacznie pozwala zweryfikować nasze własne decyzje. Te dobre, ale też i te błędne. Oczywiście w ProductVision zbieramy dane i je analizujemy, nie zawsze jednak działamy systematycznie i w oparciu o dobre wskaźniki. Gdybym położył na to większy nacisk, wierzę, że szybciej potrafilibyśmy rezygnować z pomysłów, które nie mają sensu i usprawniać te, które wymagają poprawy.

Użytkownik w centrum

Użytkownik powinien być w centrum każdego produktu. Podejmując każdą produktową decyzję, powinniśmy się zastanawiać, jak to wpłynie na naszego użytkownika. W ProductVision nasz przekaz kierujemy do osób tworzących produkty. Wbrew pozorom ta grupa jest szeroka i niejednolita. W każdej firmie zespoły produktowe wyglądają trochę inaczej. Należą do nich product managerowie, project managerowie, product ownerzy, projektanci i badacze UX, analitycy… Dopiero pod koniec roku zaczęliśmy weryfikować to do kogo tak naprawdę dociera nasz przekaz. I jak to zwykle bywa – rzeczywistość potrafi zaskoczyć. Moje pierwotne założenie, że naszymi aktualnymi działaniami będą zainteresowani głównie „początkujący” okazało się błędne. Nauczka dla mnie – jakże oczywista: nad personami i ich potrzebami trzeba pracować na bieżąco, a ich weryfikację rozpocząć zaraz po finalnym akcepcie.

Zaangażowanie społeczności

W naszej wizji platformy skupiającej społeczność produktowców to właśnie oni mieli mieć ważny głos w dyskusji i wymianę wiedzy. Na razie jednak to zespół ProductVision jest twórcą większości treści. Podsumowując rok zauważyłem, że ten aspekt uciekł mojej uwadze i mało animowałem nowych mających doprowadzić do powstania tej społeczności. Pomału będziemy starali się to zmienić m.in. oddając głos w artykułach autorom „zewnętrznym”. Nauka z tego jest prosta: warto częściej wracać do swoich założeń i weryfikować, czy na pewno idziesz w kierunku, który sobie założyłeś. W codziennej gonitwie operacyjnych zadań, coś ważnego może Ci umknąć.

Plany na 2017

W 2017 roku nie zwalniamy tempa i będziemy dalej realizować naszą wizję. Nasze 3 kluczowe kierunki na najbliższe 365 dni:

 • Wzrost – rok 2017 będzie dla nas rokiem wzrostu. Chciałbym, żeby nasze tempo wynosiło 100% rok do roku, przy zachowaniu aktualnej grupy docelowej. Nie będzie to proste. Łatwiej pozyskać pierwszych użytkowników niż kolejnych. Wierzę jednak, że dzięki jeszcze lepszej jakości merytorycznej i uruchomieniu działań marketingowych to nam się uda.
 • Weryfikacja inicjatyw – rok 2017 będzie też rokiem weryfikacji poszczególnych inicjatyw i skupieniu się na najważniejszych. Dzięki lepszemu podejściu do mierników zobaczymy, które najlepiej realizują naszą wizję.
 • Monetyzacja – szybki rozwój naszej wizji wymaga coraz większego zaangażowania finansowego i czasowego. Dlatego w tym roku rozpoczniemy eksperymentowanie z montetyzacją. Jednym z eksperymentów będą treści premium, czyli takie na których przygotowanie poświęcamy wyjątkowo dużo czasu i wiedzy merytorycznej – kursy, szkolenia, ebooki. Pierwszym z nich będzie pełna wersja ProductGuide’a – który przygotowujemy już od kilku miesięcy. Ci, którzy pobrali jego pierwszą część na pewno mogą liczyć na specjalne warunki :). Oczywiście cały czas będziemy tworzyć masę świetnych, darmowych treści dostępnych dla każdego. Ich jakość też będziemy stale podnosić.

Specjalne podziękowania

Na koniec, przede wszystkim chciałem podziękować w imieniu całego zespołu Tobie i wszystkim naszym Czytelnikom. Za obecność i wszelkie miłe słowa. To naprawdę wspaniałe i niezwykle motywujące, gdy niespodziewanie ktoś gratuluje rozwoju blogu i inicjatyw. Postaramy się w 2017 r. sprostać Twoim oczekiwaniom 🙂

➔ Wprowadzasz nowy produkt na rynek? - Naucz się wykorzystywać w praktyce Business Model Canvas do projektowania, testowania i wdrażania nowych pomysłów!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 5 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Head of product w SentiOne, założyciel Product Vision. Pracuje nad zrewolucjonizowaniem, za pomocą sztucznej inteligencji i botów, obszaru obsługi klienta największych firm. Produkt SentiOne Automate, którego jest product managerem, w 2 lata urósł z 0 do 6,5 mln zł przychodu. Specjalizuje się w rozwijaniu zespołów produktowych i przyszłych liderów produktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.