W ciągu ostatnich lat organizowałam kilka wydarzeń, zarówno konferencji jak i mniejszych warsztatów. Regularnie brałam też udział w nich jako uczestnik. Do pewnego momentu widziałam w tym wartość i czułam, że się rozwijam. Jednak około rok temu straciłam zapał zarówno do organizacji, jak i uczestnictwa.

W tym roku pojawiła się okazja wyjazdu na Websummit do Lizbony. Co roku w trakcie sprzedaży biletów organizatorzy przygotowują wiele akcji promocyjnych. Co ciekawe, od 2 lat rozdają bilety za darmo dla kobiet w IT, aby zachęcić je do uczestnictwa.

Przyznam, że sama możliwość powrotu do Lizbony i spędzenia tam kilku dni sprawiły, że się nie zawahałam. Czy to była dobra decyzja? 🙂

Wydarzenie odbyło się w dniach 6-9 listopada, wzięło w nim udział ponad 60 000 tysięcy uczestników i 1200 prelegentów.

www.websummit.com

Poziom prezentacji i paneli dyskusyjnych

Trafiłam na wiele inspirujących prezentacji. Linki do tych najciekawszych (wraz z krótkim opisem) znajdziesz poniżej. Trzeba powiedzieć, że na każdej konferencji nie brakowało również prezentacji typowo sprzedażowych, które nie przekazywały żadnej wiedzy. Jednak liczba wystąpień, które naprawdę mnie zainspirowały i zrobiły wrażenie była naprawdę dużo.

Zdjęcia poniżej ilustrują ile było różnych scen i ścieżek podczas konferencji (4 pawilony, na każdym co najmniej 3 ścieżki jednocześnie + scena główna).

Networking

Websummit daje możliwość poznania ekspertów z całego świata, z najbardziej innowacyjnych firm. Aplikacja mobilna “Web Summit” umożliwia bowiem uczestnikom konferencji kontakt z dowolną osobą też biorącą udział w tej edycji – wystarczyło użyć wyszukiwarki, aby znaleźć osoby o podobnych kompetencjach lub zainteresowaniach i wysłać do nich wiadomość z prośbą o spotkanie.

Po cichu liczyłam, że jak napiszę do Product Managera z Zalando to otrzymam odpowiedź. A tymczasem nawet spotkałam się z nim twarzą w twarz 🙂 Poszłam więc krok dalej i w następnym kroku napisałam do PMa ze Skyscannera.

W ciągu tych 3 dni odbyłam około 5 spotkań z ludźmi z doświadczeniem w Product Managemencie. Dzięki tym spotkaniom dowiedziałam się jak organizują się zespoły produktowe. Pewnie Cię to ciekawi? W dużym skrócie, firmy tego pokroju pracują podobnie do popularnego modelu Spotify’a (oczywiście są różnice), ale cel jest jeden i ten sam: niezależne, multidyscyplinarne zespoły zorientowane na cele.

Najciekawsze prezentacje

 1. Absolutny zwycięzca: Brian Halligan, CEO w Hubspot, Three secrets you need to know about the future of scaling your business. Prezentacja rozpoczyna się stwierdzeniem, że założenie firmy nigdy nie było łatwiejsze, ale ze względu na bardzo wysoką konkurencję, nigdy nie było tak trudno ją skalować. Brian mówi o tym jak prowadzić firmę i rozwijać ją, aby osiągnąć sukces na miarę Hubspota.

Link do prezentacji

 1. Bryan Jonson, Kernell, Rebooting the brain. Bryan mówi o celu stojącym za działaniami jego firmy – rozwoju technologii związanej ze zrozumieniem i optymalizacją pracy ludzkiego mózgu, po to aby w przyszłości stworzyć aplikacje umożliwiające jego kognitywne ulepszanie. Prezentacja ekscytująca, ale również daje wiele do myślenia. Chcąc nie chcąc, nie zatrzymamy tempa rozwoju dzięki technologii…

Link do prezentacji

 1. Danny Lange, Unity Technologies, Pionieering AI for all. Danny Lange dzieli się swoimi doświadczeniami z machine learning i AI oraz przemyśleniami na temat najbardziej ekscytujących postępów, które AI przyniesie w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Danny rozwijał platformy AI w firmach takich jak Uber i Amazon; teraz, poprzez Unity Technologies, udostępnia AI reszcie z nas 🙂

Link do prezentacji

 1.  Des Traynor, Intercom, Getting product strategy right. Współzałożyciel Intercom mówi o tym na co należy zwracać uwagę tworząc strategię produktową (obszar problemu, rosnący rynek, marka, ryzyka).

Link do prezentacji

 1. Stan Chudnovsky, Facebook,  To what extent will AI and chatbots replace humans in messaging communications?

Laurie Segall, CNNMoney’s

Dyskusja na temat tego w jakim kierunku idą dyskusje online, boty i obsługa klienta.

Link do prezentacji  

 1. Brad Parscale – Digital Media Director podczas kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa, Making marketing great again? Inside the Trump 2016 advertising campaign. W prezentacji dzieli się doświadczeniami w tworzeniu strategii reklamowej w Stanach, która doprowadziła Trumpa do zwycięstwa w 2016 roku. Ciekawa prezentacja o tym jak zrozumienie potrzeb ludzi poprzez dane umożliwiło przygotowanie odpowiedniej komunikacji marketingowej.

Link do prezentacji  

 1. José Neves (Farfetch),Jason Robins (DraftKings), Gillian Tans (Booking.com) & Erin Griffith, WIRED’s, It’s lonely at the top: The life of a leader.

Panel dyskusyjny o doświadczeniach na stanowisku CEO i charakterystyce tej roli.

Link do prezentacji

 1. Caitlyn Jenner, Olympian & Advocate of Transgender Rights, The world’s most famous transgender woman asks: Can we really define gender? Tematyka poza IT, wzruszająca prezentacja o transseksualizmie, zmuszająca do refleksji.

Link do prezentacji  

Koszty wyjazdu

 1. Bilety na konferencję wyniósł ok. 360 zł w cenie promocyjnej w ramach kampanii “Women in Tech”. Standardowy koszt biletu to ok. 1800 zł (w ramach promocji 2for1).
 2. Lot do Lizbony z Gdańska wynosił ok. 1100 zł. W 2018 roku bilety powinny być już tańsze, ponieważ tanie linie lotnicze otwierają nowe połączenia z Polski do Portugalii.
 3. Noclegi na miejscu ok. 400 zł na osobę (5 dni).

Podsumowanie

Websummit to centrum świata. Biorą w nim udział topowi eksperci i najbardziej innowacyjne firmy (min. Facebook, Google, Booking.com). Koszt wyjazdu jest dosyć wysoki. Można to zorganizować i zmieścić się w 2000 zł, jednak żeby to osiągnąć trzeba śledzić promocje. Jeżeli w firmie masz budżet szkoleniowy, uważam że przeznaczenie go na WebSummit jest bardzo dobrym wyborem. Jeżeli nie masz wolnych środków indywidualnych – zawsze możesz oglądać prezentacje live za darmo.

Warto jechać na tę konferencję żeby się zainspirować i w codziennej pracy nie zapominać o konieczności długoterminowego planowania oraz wdrażania innowacyjnej technologii by wyprzedzić konkurencję lub co najmniej za nią nadążać.

Udział w tej konferencji doprowadził mnie również do osobistych refleksji na temat życia. Z jednej strony miałam ochotę wrócić do pracy by być częścią tej technologicznej rewolucji, a z drugiej przechodziły mnie myśli o zakupie działki gdzieś na uboczu, żeby w razie czego być od tej rewolucji daleko 🙂

➔ Wprowadzasz nowy produkt na rynek? - Naucz się wykorzystywać w praktyce Business Model Canvas do projektowania, testowania i wdrażania nowych pomysłów!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 5 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Współzałożycielka Product Vision – już 7 rok prowadzi i rozwija najpopularniejszy polski blog o zwinnym zarządzaniu produktami. Doktorantka na Politechnice Gdańskiej, Wydział Inżynierii Oprogramowania, Specjalizacja: Zarządzanie produktem informatycznym. Związana z zarządzaniem produktami informatycznymi od początku kariery zawodowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.