Google Analytics daje ogromne możliwości badania ruchu w webowych i mobilnych produktach. Mnogość danych i raportów ucieszy każdego data-driven product managera. Sam używam go w pracy zawodowej, jak i tutaj na ProductVision. GA domyślnie patrzy jednak na produkt z perspektywy pojedynczych odsłon, zdarzeń, czy konwersji. A nas, produktowców, interesuje jednak bardziej perspektywa użycia przez użytkowników konkretnych funkcji. A przecież ficzer, to nie zawsze pojedyncza podstrona.

Weźmy przykład ProductVision. Jakie „duże” ficzery mamy na PV? Jest oczywiście cała sekcja blogowa – czyli poszczególne strony artykułów, kategorii i listingów. Jest też cześć związana z ogłoszeniami o pracę, czyli Product Jobs. Są szablony do pobrania i kursy internetowe. Takich dużych ficzerów okazuje się, że jest całkiem sporo. Wyróżniliśmy ostatecznie dziewięć:

 • Blog – czytanie artykułów
 • Jobs – korzystanie z ofert pracy
 • Templates – szablony do pobrania
 • Courses – płatne treści i kursy
 • Home – strona główna
 • Search – wyszukiwarka na stronie
 • Newsletter – zapis na newsletter
 • Authors – przeglądanie autorów
 • Contact – możliwość kontaktu z nami

To co jako product manager chciałbym robić, to oczywiście badać mój produkt z perspektywy tych ficzerów. Chciałbym np. wiedzieć, które są najpopularniejsze, czyli jaki % użytkowników używa poszczególnych funkcji. Na początku każdemu PMowi wydaje się, że będzie to wyglądało taki sposób:

Okazuje się, rzeczywistość jest jednak dużo bardziej zbliżona do tego ;):

Na podstawie takich danych można już podejmować sensowne decyzje o wyłączeniu danej funkcji albo w którą z nich trzeba włożyć jeszcze sporo pracy.

Warto by też, dowiedzieć się po przez który ficzer użytkownicy trafiają najczęściej na ProductVision, jakie są powiązania między funkcjami itd. Czyli w ogólności – rozpatrywać swój produkt z perspektywy funkcji, a nie pojedynczych odsłon.

Jak analizować funkcje produktu w Google Analytics?

W ustawieniach Google Analytics jest funkcja z której mało kto zdaje sobie sprawę – nazywa się „Grupowanie Treści”. Pozwala ona przyporządkowywać poszczególne podstrony serwisu do przygotowanych wcześniej grup treści. Z perspektywy tych grup możemu potem analizować większość pozostałych raportów Google Analytics, czyli np. liczbę odsłon, sposoby pozyskiwania użytkowników, przejścia pomiędzy grupami. Jeśli przygotujemy odpowiednie grupy treści dla każdego ficzera – jesteśmy w domu. Mamy dokładnie to co chcieliśmy osiągnąć 🙂

No dobra, czyli przed nami 3 zadania:
 1. Przygotować listę ficzerów na Twojej stronie
 2. Zdefiniować odpowiednie grupy treści w GA
 3. Nauczyć się korzystać z raportów GA z perspektywy naszych grup

1. Przygotowanie listy ficzerów na stronie

Przygotowanie listy ficzerów powinno być najprostszym zadaniem. Albo masz już je zdefiniowane, albo jest to dobry moment, by taką listę przygotować. Przejrzyj zrealizowane epiki w backlog, poprzeglądaj produkt w poszukiwaniu dużych sekcji z których korzystają uzytkownicy.

Warto od razu też zastanowić się i w przybliżeniu rozpisać jakich stron dotyczy dany ficzer produktu. Szukaj odpowiednich wzorców w adresach URL. Pomoże to potem przy definiowaniu grup treści w Google Analytics. Ja wykorzystuję do tego prosty plik Google Sheets.

2. Definiowanie grup treści w Google Analytics

Mamy już listę ficzerów, możemy zdefiniować grupowanie treści w Google Analytics. Zarządzanie grupami znajdziesz w ustawieniach Administracja.

Na nowym ekranie kliknij w + Nowe grupowanie treści i w pole Nazwa wpisz nazwę swojego sposobu grupowania, np. „Funkcje produktu”.
Poniżej znajdziesz kluczowe dla nas ustawienie tworzenia grup. Wybrać możesz między 3 opcjami:
 1. GRUPOWANIE WEDŁUG KODU ŚLEDZENIA – możesz wysłać informacje o tym do jakiej grupy należy strona przeglądana przez użytkownika za pomocą javascriptowego kodu GA. Jeśli możesz wykorzystać programistę do implementacji, będzie to prawdopodobnie najlepsza opcja.
 2. GRUPUJ Z WYKORZYSTANIEM WYODRĘBNIANIA– jeśli nazwa grupy zawarta jest zawsze w adresie URL możesz spróbować przygotować wyrażenie regularne, by wydobyć do jakiej grupy należy przeglądana strona.
 3. GRUPUJ STOSUJĄC DEFINICJE REGUŁY – dla poszczególnych grup tworzymy reguły opisujące jakie strony powinny do tej grupy należeć.

Skorzystamy z 3 opcji, czyli przygotujemy reguły dla poszczególnych grup. Jeśli masz rozpisaną dobrze listę funkcji z kroku pierwszego, powinno się to bez problemu udać.

Oto przykład reguł dla ficzera „Blog”:

Google Analytics ma zaawansowany sposób tworzenia reguł. Możesz skorzystać z predefinowanych reguł:
 • rozpoczyna się od – wszystkie strony o adresie URL rozpoczynającego się od podanego ciągu znaków
 • ściśle pasuje do – wszystkie strony o dokładnie podanym adresie URL
 • nie zawiera – wszystkie strony o adresie URL nie zawierającym podanego ciągu znaków
 • itp.

Jeśli znasz wyrażenia regularne możesz też wybrać opcję „pasuje do wyrażenia regularnego”. Dzięki temu za pomocą specjalnych oznaczeń możesz zupełnie dowolnie definiować reguły.

Np. Reguła: „^/moje(-|_)artykuly(.*)” dopasowuje wszystkie strony rozpoczynające się od „/moje-artykuly” lub „/moje_artykuly”. Więcej o wyrażeniach regularnych przeczytasz na stronach google.

W taki sam sposób zdefiniuj pozostałe grupy treści symbolizujące ficzery w Twoim produkcie. Na ProductVision, wygląda to ostatecznie w taki sposób:

3. Korzystanie z grup treści w raportach GA

Mamy zdefiniowane grupy treści dla poszczególnych ficzerów i możemy już z nich korzystać w naszych raportach 🙂

Jak sprawdzić popularność poszczególnych grup?

Na start możemy wykorzystać grupy, by sprawdzić z których ficzerów i w jaki sposób korzystają użytkownicy. Informacje te znajdziesz w zakładce Wszystkie strony menu „Zachowanie”. Domyślnie widzisz tam po prostu poszczególne strony Twojego produktu. Wystarczy jednak że włączysz Grupowanie treści i voila!

Przejścia między poszczególnymi funkcjami

Chcesz dowiedzieć jak wyglądają przejścia użytkowników między funkcjami? Ile % osób korzystających z jednej funkcji przechodzi do drugiej? Na poprzednim ekranie wybierz opcję Podsumowanie nawigacji i ustaw interesującą Cię grupę treści w polu Aktualny wybór. Zobaczysz z jakich innych funkcji trafili tu użytkownicy i do jakich przechodzili w następnym kroku.

Grupowanie treści w pozostałych raportach

Także w wielu innych raportach możesz wybrać grupowanie treści. Spróbujemy jeszcze sprawdzić na jakie funkcje i w jaki sposób trafiają pozyskani na ProductVision użytkownicy. Wybieramy Źródło/Medium z menu „Pozyskiwanie”. Na górze tabelki możemy dorzuć wymiar dodatkowy. Wybieramy ustawione przez nas wcześniej grupowanie treści. W efekcie w tabelce pojawiają się nasze funkcje produktu.

Dokładnie w ten sam sposób możesz dodawać analizę pod względem ficzerów do pozostałych raportów Google Analytics – konwersji, użytkowników, zachowania itp.

Kiedy wykorzystywać grupowanie treści do analizy ficzerów?

Grupowanie jest prostym sposobem na analizę funkcji Twojego produktu w Google Analytics. Świetnie się do tego nadają produkty contentowe oraz te o jasne strukturze adresów URL. Prostota i łatwość grupowania sprawia, że może go zastosować praktycznie każdy product manager.

Grupowanie contentu słabo sprawdzi się natomiast w dynamicznych aplikacjach, w których nie ma jasnego rozdzielenia między funkcjami produktu w postaci osobnych adresów URL. W takim wypadku do śledzenia ficzerów lepiej sprawdzą się np. dobrze skonfigurowane zdarzenia.

Niezależnie od rodzaju produktu, zawsze jednak możesz wykorzystać grupowanie i podzielić aplikację na duże sekcje. Już samo to jak użytkownicy działają w ramach sekcji, da Ci dużo ciekawych informacji. Na Product Vision jest to nasz podstawowy sposób sprawdzania popularności poszczególnych obszarów naszego bloga. I sprawdza się do tego bardzo dobrze 🙂

➔ Akademia Analityki Produktowej 2024 📈 - 4-tygodniowy intensywny program warsztatów z analityki produktowej, prowadzony przez doświadczonych praktyków. Startujemy 14 maja!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 7 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Head of product w SentiOne, założyciel Product Vision i newslettera Product Craft. Pracuje nad zrewolucjonizowaniem, za pomocą sztucznej inteligencji i botów, obszaru obsługi klienta największych firm. Produkt SentiOne Automate, którego jest product managerem, w 2 lata urósł z 0 do 6,5 mln zł przychodu. Specjalizuje się w rozwijaniu zespołów produktowych i przyszłych liderów produktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.