Przenieś się na chwile do świata Gry o Tron, jednego z najpopularniejszych seriali, którego oglądalność w Polsce sięga prawie 17 mln widzów. Wyobraź sobie, że jesteś Cersei Lannister, Daenerys Targaryen, Jon’em Snow, Brienne z Tarthu czy Tyrionem Lannisterem.

Masz swój cel, który próbujesz osiągnąć czasami w pojedynkę następnym razem dzięki współpracy z innymi. Chciałabym żebyś zadał sobie pytanie: Jak próbujesz ich nakłonić, żeby stanęli po twojej stronie?

Postaraj się wybrać trzy wartości z poniższej listy: siła, wiara, sprawiedliwość, harmonia, rodzina, skupienie, przyjaźń, odwaga, bogactwo, przekonania, szacunek, zaangażowanie, szczerość, otwartość, męstwo … albo stwórz własną listę, której użyjesz do przekonania innych by wsparli Cię w Twojej sprawie.

Prawdopodobnie każdy z nas wybrał trochę inny zestaw. Dla jednych najważniejsza była siła, odwaga i męstwo dla innych być może rodzina, przekonania i siła. Wspólnie jesteśmy w stanie wskazać zasady i przekonania, które chcielibyśmy, żeby były przestrzegane przez wybraną grupę społeczną, które stworzą nasz system wartości.

System wartości w Scrumie

Autorzy Scurm’a, Ken Schwaber i Jeff Sutherland, stworzyli listę 5 wartości, są nimi: zaangażowanie, odwaga, skupienie, otwartość i poszanowanie.


Źródło: https://en.ilkerdemirel.com

Zaangażowanie opiera się w dużej mierze na samoorganizacji, do której powinien dążyć każdy scrum team. Dzięki pracy zespołowej zyskujemy możliwość wspólnego realizowania celów sprintów, zadań czy tworzenia atmosfery pracy, która sprawia, że czujemy się jak ryba w wodzie. Bo kto lubi pić piwo w samotności?

Odwaga. Wiemy czym jest na przykład w kontekście wojny, ale czym tak naprawdę jest jeżeli chodzi o współpracę? Jest to niestety jedna z najmniej rozumianych wartości co przekłada się również na problem w zastosowaniu. Odwaga to umiejętność powiedzenia “nie wiem”, przyznania się, że coś jest dla nas niejasne, że musimy się głębiej przyjrzeć zadaniu, żeby np móc je wyestymować (zrobić tzw research). Transparentne przekazanie informacji np o możliwym przekroczeniu budżetu czy przekazanie feedbacku na Retrospektywie (Sprint Retrospective) są przykładami odwagi.

Przykładowo, często Product Owner ma problem ze zrozumieniem czym jest cel sprintu, jak wspólnie z zespołem go ustalić tak, żeby był mierzalny(to jednak długi temat, który postaram wyjaśnić się innym razem). Na szczęście większość z nich wie na czym najbardziej im zależy w trakcie realizacji projektu, co pozwala pomóc ustalić im priorytety na których powinniśmy się skupić. Skupienie na zadaniach, które wspólnie ustalimy z Product Ownerem, pozwoli lepiej nam zrealizować jego wizję.

Kolejną wartością scrum’a jest otwartość rozumiana jako gotowość na zmiany. Często zdarza się, że zaimplementujemy jakąś funkcjonalność w sposób X jednak po kilku iteracjach okazuje się, że Product Owner potrzebuje ją zmienić w Y. Musimy mieć świadomość, że jest to decyzja biznesowa i powinniśmy być gotowi na wprowadzenie zmian. Otwartość może być też traktowana jako zrozumienie, że każdy z nas jest inny, ma swoje wady i zalety i powinniśmy je akceptować tworząc zgrany zespół, bo dzięki temu lepiej będziemy mogli realizować założone cele.

Jeżeli już mowa o odmienności to warto wspomnieć o umiejętności respektowania poglądów i nawyków innych. Wzajemny szacunek pozwala na wzajemne zrozumienie bez aktów agresji czy niechęci. Jeżeli np zrozumiemy, że dana osoba jest introwertykiem z maniakalną wręcz chęcią do zadawania pytań, nie będziemy się przejmować jej dociekliwością przy piątym pytaniu z rzędu.

Pokrótce omówiliśmy podstawowe wartości scrum więc teraz zastanówmy się nad odpowiedzią na kolejne pytanie:

Jak wspólnie wspierać te wartości i szerzyć je w ramach organizacji?

Postawą rozumianą jako zbiór wartości takich jak: profesjonalizm, entuzjazm, odpowiedzialność zespołowa, słuchanie, asertywność, wyzwania, przyznawanie się do błędów, gotowość do zmian decyzji, konsekwencje

Nauczaniem na wielu płaszczyznach: edukacja PO od początku, wspieranie kultury feedbackowej, poznanie biznesowej perspektywy, empiryzm, autorefleksja, jedna rzecz na raz, stawianie granic, dbanie o rozwój i motywację

Źródło: http://zzapolowy.com/wp-content/uploads/2017/03/Pochettino-Yoda.jpg

Pytaniami, dzięki nim możemy nakierować członków zespołu na rozwiązanie problemu bez podawania rozwiązania na przysłowiowej tacy: Co możemy z tym zrobić? A co Ty o tym myślisz? Może to jest dobry temat na retrospektywę? Jak to zmierzymy? Jak możemy zrobić to inaczej? Jak inni to robią? Jak się z tym czujesz? Czy zrobiłem to najlepiej jak mogłem? Jaki jest cel sprintu?

Świadomość wspólnego celu:
Zadowolony klient jako cel, skupienie na celu, mierzalne cele sprintu, znajomość priorytetów, cel jest wspólny nie tylko PO

Znajomość siebie i otoczenia:
Stawianie granic, własne zdanie, przestrzeń na wypowiedź i koncentracje, dbałość o komfort pracy, wzajemna świadomość kompetencji, znamy się jako ludzie, świadomość naszych potrzeb, wzajemne dbanie o nasze samopoczucie, wiemy co nas motywuje

Językiem:
Wsparcie dobrym słowem, higiena dyskusji, mówienie o wpływie działać na emocje, 3 magiczne słowa który każdy z nas zna z przedszkola (proszę, dziękuję, przepraszam), nazywanie rzeczy po imieniu, feedback

Podsumowanie

Każdy z nas może wspierać wartości scrumowe powyższymi postawami i szerzyć je nie tylko w obrębie scrum team’u ale w ramach organizacji. Do obowiązków Scrum Master’a należą m.in. poniższe zadania: upewnia się, że zespół zna swoje kompetencje, role, słabe i mocne strony, zna potrzeby team’u, zadaje odpowiednie pytania, pobudza dyskusję, zapewnia angażującą formę spotkań, mówi “stop” kiedy trzeba, buduje strefę komfortu, dba o ramy czasowe, moderuje dyskusję, dba o przejrzystość i dostępność narzędzi, buduje strefę komfortu, pracuje z PO i Dev Team’em. Jednak jednym z jego kluczowych zadań, jest właśnie dbanie o wartości i szerzenie kultury zwinności w ramach organizacji.

Ważna też jest świadomość, że jako Dev Team’u nie należy rozumieć tylko developerów, że scrum’a można wdrażać i wykorzystywać w pozostałych działach swojej organizacji. Zorganizowanie w ten sposób pracy w działach administracji czy marketingu pozwala nie tylko na dużo efektywniejszą pracę ale uczy cech, które przydają się również poza pracą.


Źródło: http://www.ldssmile.com/wp-content/uploads/2014/10/lets-do-this.jpg

➔ Wprowadzasz nowy produkt na rynek? - Naucz się wykorzystywać w praktyce Business Model Canvas do projektowania, testowania i wdrażania nowych pomysłów!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 5 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Scrum Master nie tylko z certyfikatu ale głównie z zamiłowania, aktywnie działa we Wrocławskiej społeczności Agile. Zorientowana na wsparcie zespołu w dążeniu do samoorganizacji. Obecnie pracuje w Droids on Roids przy tworzeniu aplikacji mobilnych. W wolnym czasie amatorka biegania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.