Wszyscy wiemy jak ważne jest opomiarowanie biznesu i produktu, by efektywnie podejmować decyzje. Liczba metryk produktowych, które warto monitorować może przytłoczyć niejednego produktowca. W ramach moich badań do doktoratu, product managerowie wskazali także wiele swoich problemów związanych z obszarem analizy danych.

Najważniejsze z nich to:

• Zła implementacja analityki danych.
• Brak umiejętności do korzystania i analizy danych.
• Brak danych analitycznych o użytkownikach.

Bazując na własnych doświadczeniach, insightach z przeprowadzonych badań, oraz tego czego nauczyłam się na szkoleniach z analityki produktowej, przygotowałam artykuł dotyczący tego, jak przeprowadzać wdrożenia analityki produktowej w organizacjach.

Zapraszam do dyskusji w komentarzach – chętnie uzupełnie ten artykuł o Wasze doświadczenia!

Big Picture, czyli wymagania Twojej organizacji

Poza tym czego Ty i zespół produktowy potrzebujecie do podejmowania decyzji o rozwoju produktu, przy wdrożeniach narzędzi analitycznych trzeba przeprowadzić analizę stanu obecnego oraz analizę wymagań innych zespołów związanych z analityką produktową.

Na jakie pytania warto znaleźć odpowiedzi:

 • Z jakich narzędzi korzysta obecnie organizacja? BI? CRM? Livechat? E-mail marketing?
  Jakie metryki są w nich dostępne?
 • Czy osoby korzystające z tych rozwiązań są zadowolone? Czy mają inne potrzeby jeśli chodzi o dane?
 • Komu brakuje danych do podejmowania decyzji w organizacji? Do czego?
 • Doświadczenia innych w firmie z analityką produktową – jakie są? Z czego dotychczas korzystali inni pracownicy? Jeżeli są obecnie w firmie Analitycy danych, czy mają doświadczenia z narzędziami do analityki produktowej?
 • Jeżeli okaże się, że korzystacie już z narzędzi, które zawierają informacje o użytkownikach i więcej interesariuszy jest zainteresowane wdrożeniem rozwiązania do analityki produktowej (np. Marketing, Sprzedaż, Zarząd), warto stworzyć mapę interesariuszy, spisać wymagania każdej z tych grup.

Warto również zamodelować relacje pomiędzy istniejącymi narzędziami.


Źródło: segment.com

Zdobądź wsparcie dla inicjatywy w organizacji i zaplanuj jej realizację

Musisz przekonać innych do tego, że warto mieć dane i są one kluczowe do rozwoju każdego biznesu. Chociażby, jak macie definiować Key Results, skoro nie macie łatwego dostępu do głównych metryk produktowych, takich jak konwersja, czy churn.

Jeżeli uda Ci się to zrobić – razem z kluczowymi interesariuszami, inwestorami czy zarządem ustal kiedy zajmiecie się wdrożeniem analityki w Waszej firmie. Jeżeli pracujecie w metodzie OKRs, możecie zaplanować cel związany właśnie z tym projektem na kolejne kwartały.

Przykładowo:

Objective: Poprawa jakości procesu decyzyjnego w firmie dzięki wdrożeniu narzędzia do analityki produktowej.

KR1: Przeprowadzone testy 3 różnych narzędzi do analityki produktowej.

KR2: Najważniejsze metryki produktowe są dostępne do analizy w narzędziu (MRR, Churn, Liczba logowań do produktu).

Stwórz zespół

Zaangażuj głównych interesariuszy projektu i zespół techniczny – przedstaw im cel wdrożenia rozwiązania, główne wyzwania, propozycję planu na przeprowadzenie inicjatywy. Z dużym prawdopodobieństwem Wasze rozwiązanie to będzie zestaw współpracujących ze sobą narzędzi, które umożliwią Wam:

 1. Zarządzanie danymi – Łatwe dodawanie nowych zdarzeń i ich atrybutów
 2. Analizę danych – szybki dostęp do kluczowych metryk, możliwość analizy danych w celu poszukiwania problemów i możliwości na usprawnienia.

Wybór rozwiązania do analityki produktowej nie może być jednoosobową decyzją – Ty możesz być liderem tej grupy, ale tylko poprzez testy oraz pracę iteracyjną zespołu dojdziecie do najlepszego narzędzia (czy też zestawu narzędzi).

Jakie narzędzia wybrać?

Tu wracamy do punktu z wymaganiami. Dużo zależy od tego, w jakim miejscu jest Twoja organizacja. W fazie analizy wymagań może okazać się, że właśnie w tym momencie inny zespół myśli już o wdrożeniu narzędzia BI, albo już takowe macie i dobrze żeby z tym narzędziem można było się zintegrować. Może być tak, że w firmie macie już zaimplementowany Google Analytics w wersji podstawowej, w konfiguracji z Google Tag Managerem. Wtedy można zweryfikować, czy jesteście w stanie Google Analytics 4 dojść do implementacji, która zaspokoi Wasze wymagania, a może zdecydujecie zostawić GA tylko do analizy ruchu na poszczególnych URLach.

Może też być tak, że zaczynacie totalnie od zera 🙂

Przy wyborze narzędzia warto znać odpowiedzi na pytania:

 • Czym różnią się narzędzia do analityki produktowej od narzędzi Business Intelligence. Tutaj świetny artykuł opisujący różnice.
 • Czym różnią się narzędzia stricte do analityki produktowej od Google Analytics. Tutaj znajdziesz odpowiedź na to pytanie na podstawie Mixpanela.

Jeżeli chodzi o analitykę produktową, wg rankingu G2.com najmocniejsi gracze na rynku to: Amplitude, Mixpanel, Heap i Pendo.

Według mnie warto też zaznajomić się z możliwościami takiego narzędzia jak Segment.io, które umożliwia integrację wielu źródeł danych (np. Analyticsa, Mixpanela, CRMa, BI).

W dalszym ciągu wiele firm korzysta z Google Analytics – szczególnie wersja płatna Google Analytics 360 daje możliwości chociażby prostego wyklikania lejków konwersji w tym narzędziu (w wersji bezpłatnej nie ma w ogóle tej opcji).

Źródło: segment.com

Testuj różne rozwiązania, pracuj przyrostowo

Nie musisz od razu wybierać docelowego rozwiązania. Wybierz kilka, które wg Ciebie mają największy potencjał i przetestuj je razem z zespołem. Przykładowo, wrzuć do Sprintu zadanie na implementację konkretnego narzędzia i kilku kluczowych zdarzeń oraz atrybutów, które pozwolą Tobie na eksplorację narzędzia do swoich potrzeb, a developerom na zaznajomieniem się z wymaganiami technicznymi.

Razem z zespołem rozrysuj docelową architekturę rozwiązania (jeżeli pracujecie nad większą inicjatywą niż tylko dołożenie jednego systemu analitycznego do obecnie wdrożonych narzędzi).

Zaplanuj co chcesz mierzyć

Razem z zespołem musicie zaplanować dokładne zdarzenia i atrybuty, które chcecie wysyłać do narzędzia analitycznego.

Zaprojektować strukturę narzędzi analitycznych można na dwa sposoby:

 1. Wyjść od tego na czym firma zarabia pieniądze, rozkładać to na czynniki pierwsze i w ten sposób wypracować odpowiednie metryki. Podobnie można zrobić z kosztami. W ten sposób dojdziecie do zdarzeń i atrybutów, które są kluczowe aby opomiarować Wasz biznes.
 2. Wyjść od celów biznesowych i OKRów. Następnie wypisać, jakie eventy i atrybuty muszą być zdefiniowane, aby być w stanie je mierzyć.

Do zaplanowanych eventów i atrybutów trzeba przygotować dokumentację i ją utrzymywać.

Podsumowanie

Wdrożenie analityki produktowej to w praktyce ciężki temat do rozpracowania. Jednak dane dostarczane biznesowi i produktowcom przez narzędzia analityczne to prawdziwa skarbnica wiedzy.

Prędzej czy później, każda firma musi zainwestować w rozwój kompetencji pracowników w tym obszarze (np. zatrudnienie analityków danych), czy też projekty implementacji narzędzi analitycznych i koszty z tym związane.

➔ Akademia Analityki Produktowej 2024 📈 - 4-tygodniowy intensywny program warsztatów z analityki produktowej, prowadzony przez doświadczonych praktyków. Startujemy 14 maja!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 7 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Współzałożycielka Product Vision – już 7 rok prowadzi i rozwija najpopularniejszy polski blog o zwinnym zarządzaniu produktami. Doktorantka na Politechnice Gdańskiej, Wydział Inżynierii Oprogramowania, Specjalizacja: Zarządzanie produktem informatycznym. Związana z zarządzaniem produktami informatycznymi od początku kariery zawodowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.