Tematem przewodnim były innowacje. Wydarzenie po raz pierwszy w historii trwało dwa dni i odbyło się w trzech różnych miejscach. 27 listopada o godzinie 18 w siedzibie firmy SABRE odbył się Hackaton – Fast Prototyping Contest. Zgłoszone zespoły rozwiązywały problemy związane z branżą turystyczną.  Natomiast 28 listopada w Muzeum Galicja rozpoczęła się konferencja. Jej program obejmował 10 prezentacji przygotowanych przez ekspertów z Polski oraz zagranicy. Istniała również możliwość uczestnictwa w dwóch warsztatach. Całość  zakończyła się afterparty na barce blisko kładki Bernatka.

1

To był mój pierwszy WUD, dlatego po przeczytaniu opinii z poprzednich edycji, z zaciekawieniem udałem się w sobotę do Muzeum Galicji w Krakowie. Na miejscu zostałem bardzo miło powitany przez organizatorów. W tym roku udział wzięło ok. 300 osób (wśród uczestników byli m.in. UX i Graphic Designerzy, Product Managerowie, Product Ownerzy, Deweloperzy).

Po zapoznaniu się z miejscem, udałem się na swój pierwszy wykład. Joanna Zabawa mówiła czym jest Brand Interaction Design, w skrócie BIxD.  Projektanci interakcji określają jak ma przebiegać interakcja systemu z jego użytkownikami. Celem ich pracy jest stworzenie produktu, który będzie dobrze spełniał zarówno cele biznesowe, jak i użytkowników, będzie dla nich atrakcyjny i użyteczny. Joanna wskazała obszary, w których warto stosować BIxD, a gdzie jest to zbędne (sprawdza się w dużych projektach).

2

Następnie na scenie pojawił się Maciej Płonka z Edisondy. Opowiedział o tym jak zostać badaczem UX. Oczy i uszy to w opinii Maćka najważniejsze elementy, które musi posiadać badacz. Powinien być ciekawy i tę cechę rozwijać cały czas. Wspomniał również, że dobry badacz musi wyjść z biura, ponieważ nigdy nie pozna prawdziwych potrzeb użytkownika, siedząc w czterech ścianach. Chcąc być dobrymi badaczami musimy dać szansę wykazać się użytkownikowi, pozwolić mu przedstawić swój punkt widzenia.

3

Kolejnym prelegentem był Marcin Kryszpin, szef zespołu Oculus w G2A. Na samym początku opowiedział o zaletach Oculusa i Virtual Reality. Wskazał miejsca, w których możemy w najbliższym czasie spodziewać się zastosowania wirtualnej rzeczywistości. Będą to przede wszystkim gry, filmy oraz szkolenia. Przyszłość VR to rozwój okularów, kontrolerów oraz sprzętu komputerowego. W pierwszym kwartale 2016 roku możemy spodziewać się premiery Oculus Rift  oraz Playstation VR. Według Marcina rynek stopniowo będzie się nasycał  takimi rozwiązaniami, a 2016 rok będzie rokiem Wirtualnej Rzeczywistości.

4

Z kolei Łukasz Maźnica i Jan Strycharz przedstawili realizowane przez nich badanie dot. społecznego wpływu designu. Rozmawiając z praktykami szukali odpowiedzi na pytanie czym może być społeczny wpływ i jakie są napięcia między biznesem a społeczną odpowiedzialnością projektantów. Odkryli, że dobre i pogłębione badania odbiorców mogą prowadzić do innowacji, które będą pozytywnie wpływały na społeczność. Podczas prelekcji pokazali techniki badawcze oraz analityczne, które pomagają lepiej zrozumieć odbiorcę projektowanego rozwiązania.Wskazali również praktyczne przykłady zastosowania powyższych technik.

Grzegorz Gądek ze Skweru Sportów Miejskich w 100% przekonał mnie, że UX Design nie tyczy się tylko oprogramowania i bez problemu może być zastosowany w życiu codziennym. Wspomniał o miejscach, które udało się wybudować. Skwer Sportów Miejskich realizuje projekty, które tworzą warunki do aktywnego korzystania z przestrzeni miast dla osób w każdym wieku. Gdyby ktoś bardziej zainteresował się tego typu tematyką zapraszam na stronę Skweru. Jak dla mnie bardzo pozytywna inicjatywa.

5

Po prelekcji Grześka, przyszła kolej na Macieja Bartosiewicza z COI, który opowiedział o zmianach jakie wprowadzili na stronie www.obywatel.gov.pl. Jedną z ciekawszych kwestii była zmiana w komunikacji z użytkownikami na stronie – „Pan/Pani” zastąpiono zwrotami „per Ty”. Jak się okazało bardzo ciężko było przekonać urzędników, że w Internecie sposób wymiany informacji jest luźniejszy i nikt się nie obrazi z powodu braku oficjalnego zwrotu grzecznościowego. Maciek udowodnił, że „urzędnicy” też potrafią tworzyć UX przyjazny dla obywateli.

Kolejna prezentacja to nic innego jak case study sukcesu Brainly – jak dla mnie najbardziej interesująca na całym WUDzie. Roman Barzyczak, krok po kroku pokazywał w jaki sposób udoskonalali swoją aplikację. Warto zauważyć, że wprowadzenie rejestracji przez Facebooka wcale nie podniosło liczby nowych użytkowników (spadła o 10%). Roman mówił też, że nie warto posiadać sztywnego planu, ponieważ możemy mocno ograniczyć kreatywność zespołu – najważniejsze to mieć obrany cel i dążyć do jego realizacji. Aby zbudować bardzo dobry produkt, należy mieć najlepszych ludzi i stworzyć zgrany team. Aby powstał taki zespół muszą być spełnione dwie zasady: zaufanie i wzajemny szacunek

6

Na dwóch ostatnich prezentacjach uczestniczyłem niestety tylko częściowo.  Najpierw na scenie pojawił się Paweł Kozłowski z u2i, a część wykładową zakończył Andy Young z agencji Snook.

7

Wydarzenie wyglądało bardzo profesjonalnie, dlatego na pewno powinniśmy pogratulować sukcesu załodze WUD, wielkie brawa. Mam nadzieję, że zobaczymy się za rok.

W tym miejscu chciałbym wszystkich  zaprosić na fanpage Product Vision, na którym regularnie pojawiają się wpisy dotyczące tematyki Product Managementu oraz na grupę Praca z ofertami z obszaru zarządzania produktami.

Już na sam koniec: KONKURS!!

Wśród osób, które udostępnią post z artykułem znajdujący się na naszym fanpage’u rozlosujemy 2 koszulki (Rozmiar M lub L) z WUD KRK! Napisz koniecznie w komentarzu jaki rozmiar wybierasz! 


aaa Grzegorz Wenc – od 3 lat działa w obszarze zarządzania produktami. Kompleksowo zarządza kilkoma markami związanymi z rynkiem telco. Specjalizuje się w Technical Product Managemecie (strategia, marketing oraz aspekty techniczne produktu). Od niedawna działa w ekipie Product Crew.

LI Twitter-icon.png


[sc:newsletter_scrum ]

 

➔ Akademia Analityki Produktowej 2024 📈 - 4-tygodniowy intensywny program warsztatów z analityki produktowej, prowadzony przez doświadczonych praktyków. Startujemy 14 maja!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 7 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Otwarty i kreatywny Product Manager z kilkuletnim doświadczeniem w wielu obszarach produktowych. Współpracuje z klientami oraz wewnętrznymi działami w firmie, zwiększając wartość biznesową produktów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.