MIT 1. Product Manager = Project Manager.

W wielu firmach spotykam sytuacje, w których Product Manager wykonuje część bądź wszystkie obowiązki należące do Project Managera. Chociaż takie rozwiązanie jest możliwe, nie jest to idealne podejście i w większości przypadków się nie sprawdzi. Jedną z najważniejszych rzeczy jest fakt, że te dwie role powinny odpowiadać na całkowicie różne pytania:

  • Product Manager – Co powinien zawierać produkt? Dlaczego to jest ważne?
  • Project Manager – Jak to powinno zostać zrobione? Kiedy?

Rola Kierownika Projektu skupia się na zarządzaniu terminami, kosztami, koordynacją prac zespołu. Nie jest to osoba, której celem jest identyfikacja i analiza wymagań. To zadaniem Kierownika Produktu jest właściwe zidentyfikowanie problemu, wybór najlepszego rozwiązania i upewnienie się, że produkt spełnia oczekiwania i potrzeby użytkowników.

Więcej o różnicy między project i product managerem przeczytasz w naszym artykule: Product Manager vs. Project Manager.

MIT 2. Product Manager z doświadczeniem technicznym będzie zawsze lepszym pracownikiem.

Aspekt ten jest ważny i poruszany w przypadku produktów IT. Często wiedza techniczna okazuje się bardzo pomocna i pozwala uniknąć nieporozumień np. poprzez używanie wspólnego języka z inżynierami. Nie należy jednak zapominać, że głównym obowiązkiem Product Managera jest stworzenie produktu, który będzie atrakcyjny dla końcowych użytkowników. Twoim zadaniem jest nadawanie odpowiedniego kierunku i prawidłowe zrozumienie użytkowników, a nie fizyczne budowanie produktu. Nie musisz więc rozumieć architektury, logiki, wiedzieć jak rozwiązać każdy techniczny problem. To są umiejętności, które posiadają inżynierowie.

Oczywiście zdarzają się sytuacje, gdzie wiedza techniczna może okazać się niezbędna. Dobrym przykładem jest produkt typowo techniczny np. system do monitorowania wydajności innych aplikacji. Jeżeli PM nie będzie świadomy ograniczeń technologicznych, może to skończyć się zagrożeniem dla produktu końcowego.

MIT 3. Product Manager mówi zespołowi jak wytworzyć produkt.

Nic bardziej mylnego. Product Manager nie powinien decydować o rozwiązaniach technicznych i sposobie rozwiązania problemu. Najbardziej istotnym pytaniem, na które musi sobie odpowiedzieć jest to, co powinien zawierać produkt aby spełnić oczekiwania. Nie jak to zrobić. Zawsze wychodzę z założenia, według którego rozwiązanie (jak?) powinno wyjść od całego zespołu. Nic nie stoi na przeszkodzie aby podsuwać pomysły i inspirować zespół do działania!

MIT 4. Product Manager buduje wszystko to, o co prosi go klient.

Bardzo istotnym jest fakt, aby słuchać uważnie potrzeb użytkowników i starać się wczuć w ich rzeczywistą sytuację. Product Managerowie powinni spoglądać jednak dalej, w poszukiwaniu głębszych celów i odpowiedzi na pytanie:“czy tego rzeczywiście potrzebuje klient”? Niestety w wielu przypadkach klienci nie wiedzą czego tak naprawdę chcą i nie są świadomi rozwiązań technicznych. Aby trafnie określić wymagania skorzystaj z narzędzi, które w tym pomagają. Jednym z nich jest mapa empatii, o której pisaliśmy niedawno.

MIT 5. Praca Product Managera polega głównie na opisywaniu wymagań.

Praca Product Managera różni się od obowiązków wykonywanych przez inżynierów czy projektantów UX. Inżynierowie dostarczają rozwiązań technicznych natomiast projektanci UX tworzą prototypy potencjalnych rozwiązań. Dla Product Managera dostarczanie wymagań to nie wszystko. Osoba ta jest odpowiedzialna za zbudowanie wizji produktu poprzez pryzmat sukcesu. Definiowanie i opisywanie potrzeb użytkowników jest tylko techniką  komunikacyjną, która ułatwia wytworzenie rzeczywistej wartości przez zespół. Często zdarza się, że nie musi wcale ona oznaczać opisywania wymagań. W mojej pracy stawiam konwersację, rozmowę face to face, na pierwszym miejscu. Opisy w postaci prototypów, historyjek użytkownika czy przypadków użycia – traktuję jako uzupełnienie spotkań. Warto położyć nacisk na jednoznaczność komunikacji,, aby mieć pewność, że zespół zrozumiał przekazywane idee i zaimplementował rozwiązanie zgodne z wymaganiami.

PODSUMOWANIE

Wybrałem 5 najczęściej przewijających się mitów podczas mojej pracy z produktami. Z jakimi mitami Wy się spotykacie?

[sc:newsletter_scrum ]

➔ Wprowadzasz nowy produkt na rynek? - Naucz się wykorzystywać w praktyce Business Model Canvas do projektowania, testowania i wdrażania nowych pomysłów!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 5 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Agile Product Manager / Mobile Developer z pasją do tworzenia innowacyjnych rozwiązań i wdrażania wysokiej jakości produktów. Aktualnie stara się tworzyć innowacyjne rozwiązania i wdrażać wysokiej jakości produkty w największym Pythonowym software house w Europie - STXNext. W życiu zawodowym stara się łączyć doświadczenie techniczne z zaangażowaniem biznesowym. Po pracy umysłowej ucieka w świat treningów triathlonowych i wysiłku fizycznego.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.