Częstym błędem jest niestety zbyt długie rozwijanie produktu w ukryciu. W wielu przypadkach okazuje się, że straciliśmy sporo czasu na wytworzenie funkcjonalności, które tak naprawdę są nieprzydatne. W najgorszym wypadku, nasz system czy aplikacja będzie tak przeciążona, że nikt nie będzie z niej korzystać. Co zrobić aby odnieść sukces przy jak najmniejszym nakładzie czasu? Wykorzystaj Minimum Viable Product (MVP) oraz Minimum Marketable Product (MMP).

Minimum Viable Product

Minimum Viable Product (MVP) oznacza wykonanie jak najmniejszej liczby kroków, które pozwolą na ocenę naszych pomysłów, poprzez zebranie odpowiedniego feedbacku od użytkowników. Przykładem MVP może być funkcjonalny prototyp czy pierwsze wydanie wersji produktu dla ograniczonej liczby użytkowników w celu zebrania informacji zwrotnej.

Cała idea polega na stworzeniu wstępnej wersji dla określonej grupy, zgromadzeniu opinii i nauce, czyli wyciągnięciu wniosków w jakim kierunku iść dalej. Ponadto, cały proces powinien odbyć się przy jak najmniejszym wysiłku.

Minimum Viable Product

Częstym błędem w rozumieniu MVP jest to, aby zbudować pierwszą wersję produktu jak najszybciej. Nic bardziej mylnego! MVP powinno być wykorzystywane jako eksperyment, który pomoże zespołowi w zweryfikowaniu pomysłu, ryzyk i nauce. Nie myśl o produkcie, myśl o eksperymencie!

Główną osobą odpowiedzialną za zbudowanie wizji i jasnego celu MVP jest Product Owner/Manager. Wraz z zespołem powinni wybrać jak najmniejszą liczbę zadań/funkcjonalności potrzebną do wdrożenia (w Scrumie zwane historyjkami użytkownika). Oczywiście, długość tworzenia MVP zależy od liczby budowanych funkcjonalności oraz rynku, dla którego produkt jest tworzony.

Jednymi z gotowych narzędzi, które pomogą nam w przetestowaniu pomysłów są UXPin oraz QuickMVP. Pierwszy pozwala na stworzenie interaktywnego prototypu, który jest również przyjazny graficznie. Wykorzystuj prototypy w swojej pracy, a często zaoszczędzisz sporo czasu. Drugie narzędzie pozwala natomiast na zbudowanie strony internetowej w kilka minut. Wszystko to odbywa się poprzez wypełnienie kilku pól w formularzu. Dodatkową opcją jest dodanie reklamy Google.

Jednym z dobrych przykładów stworzenia MVP jest Dropbox. W początkowej fazie autor zaprezentował swój pomysł poprzez stworzenie nagrania video, w którym przedstawił główną ideę. Po otrzymaniu pozytywnego feedbacku był pewien, że będzie to strzał w dziesiątkę!

Minimum Marketable Product

Minimum Marketable Product jest terminem odnoszącym się do produktu, który posiada najmniejszą liczbę właściwych cech, ale nadaje się do sprzedaży i wprowadzenia na rynek. Takie podejście pozwala na szybsze wdrożenie produktu do środowiska produkcyjnego i szybsze rozpoczęcie generowania zysków.

MMP pozwala na skupieniu się na ograniczonej liczbie funkcji zamiast długiego tworzenia produktu w ukryciu.  Oprócz zminimalizowanego ryzyka, zyskujemy na koszcie i czasie. Zbudowanie perfekcyjnego produktu, który dopiero wypuścimy w świat nigdy nie jest najlepszym rozwiązaniem!

Jednym z najbardziej trafnych i znanych przykładów MMP jest wprowadzenie na rynek oryginalnego iPhone`a w 2007 roku. Z jednej strony zespoły Apple`a włożyły dużo wysiłku i pracy aby zbudować działający produkt. Z drugiej jednak w telefonie brakowało znacznej liczby podstawowych funkcji np. kopiuj i wklej czy wysyłania wiadomości do wielu użytkowników jednocześnie! Po pierwszym sukcesie, Apple rozpoczął pracę nad rozbudową i udoskonalaniem systemu.

Jak więc zbudować MMP?

  • Ogranicz produkt do konkretnego segmentu rynku (nie staraj się zadowolić wszystkich jednocześnie!)
  • Wybierz tylko te funkcjonalności, które są niezbędne dla danej grupy docelowej (niezbędne oznacza te cechy, które spowodują odniesienie sukcesu na rynku. Wykorzystaj MVP do określenia właściwych funkcjonalności!)

Zależność pomiędzy MVP a MMP

W najprostszym znaczeniu, możemy stwierdzić, że na jeden MMP składa się kilka MVP. Różnica polega na tym, że MVP traktujemy jako eksperymenty. Zbieraj opinie od użytkowników i na tej podstawie iteracyjnie ulepszaj swój produkt. Czasami Twoje MVP może składać się z prostego prototypu, dzięki któremu przetestujesz sensowność poszczególnego pomysłu. Takie podejście zwiększa sukces końcowej aplikacji czy systemu.

Minimum Marketable Product

Pamiętaj aby zawsze mieć jasną i klarowną wizję produktu, który wytwarzasz. Myśląc o MVP, miej na uwadze również MMP. W przeciwnym wypadku może się okazać, że Twój produkt zawiera kilkadziesiąt funkcji, które są wartościowe osobno, ale nie mają większego sensu razem. A teraz do dzieła!

[sc:newsletter_scrum ]

➔ Wprowadzasz nowy produkt na rynek? - Naucz się wykorzystywać w praktyce Business Model Canvas do projektowania, testowania i wdrażania nowych pomysłów!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 5 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Agile Product Manager / Mobile Developer z pasją do tworzenia innowacyjnych rozwiązań i wdrażania wysokiej jakości produktów. Aktualnie stara się tworzyć innowacyjne rozwiązania i wdrażać wysokiej jakości produkty w największym Pythonowym software house w Europie - STXNext. W życiu zawodowym stara się łączyć doświadczenie techniczne z zaangażowaniem biznesowym. Po pracy umysłowej ucieka w świat treningów triathlonowych i wysiłku fizycznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.