W firmach bardzo często można spotkać partyzanckie praktyki zarządzania produktami, nie poparte żadnymi analizami. W wyniku takich działań, w chwili podejmowania ważnych decyzji dotyczących produktów (rozwoju, wprowadzenie nowego czy wycofania istniejącego), nie są znane ich konsekwencje w istotnych obszarach firmy:
- Zwiększenie kosztów (może istotnie wpływać na cashflow przedsiębiorstwa i zaburzenia w płynności finansowej).
- Wpływ na inne produkty (popsucie reputacji produktów z wyrobioną marką lub wzajemna kanibalizacja).
- Przeciążanie pracowników (jedna osoba jest odpowiedzialna za zbyt dużą liczbę grup produktowych przez co wszystkie z nich na tym tracą).
Metody portfelowe
Do najbardziej znanych i praktycznie stosowanych metod portfelowych można zaliczyć:
- Macierz wzrostu udziału w rynku zwaną macierzą BCG.
- Macierz siły konkurencji i atrakcyjności branży General Electric (matryca wieloczynnościowego portfela – multifactor portfolio matrix).
- Macierz oceny rynku ADL – (Arthura D. Little).
- Macierz atrakcyjności rynkowej (macierz Shella).
- Macierz atrakcyjności branżowej (macierz Mc Kinseya).
- Macierz cyklu życia produktu (Charlesa W. Hofera).
W tym artykule postaram się w krótki i łatwy sposób przybliżyć analizę portfela produktowego wg macierzy BCG.
Macierz BCG – o co chodzi?
Macierz BCG jest najstarszą, najprostszą i wciąż bardzo użyteczną metodą prezentacji portfela produkcji. Została ona skonstruowana na podstawie dwóch zmiennych: stopy wzrostu rynku oraz względnego udziału w rynku badanego produktu lub grupy produktów.
Konstrukcja macierzy BCG opiera się na obserwacji cyklu życia produktów i badaniu efektu skali, z których wynika, że produkty we wczesnych fazach życia nie generują wysokich zysków, ponieważ wymagają dużych nakładów finansowych, a wysoka rentowność jest silnie powiązana z dużym udziałem produktu w rynku.
Do zbudowania macierzy potrzebne jest zgromadzenie informacji dotyczących:
- Udziału każdego z produktów w przychodach ze sprzedaży danego przedsiębiorstwa,
- przebiegu cyklu życia każdego z produktów i dynamiki sprzedaży,
- przepływów finansowych generowanych przez każdy produkt,
- udziału w rynku każdego produktu w stosunku do największego producenta (najbliższego konkurenta).
Na podstawie takich informacji każdy produkt można umieścić w jednym z czterech pól macierzy.
- Gwiazdy – produkty przebojowe, mają duży udział w szybko rozwijającym się rynku w przodujących sektorach. Mogą one przynieść organizacji wysokie dochody, ale należy w nie inwestować w warunkach wysokiej dynamiki otoczenia. Tego typu produkty są rozwojowe i konkurencyjne, a inwestowanie w gwiazdę daje dużą gwarancję zysków. Gwiazdy z biegiem czasu mogą przekształcić się w dojne krowy.
- Znaki zapytania – inaczej dylematy, są to produkty deficytowe, które charakteryzują się niskim udziałem w szybko rozwijającym się rynku. Ich możliwości są trudne do określenia, przynoszą przedsiębiorstwu niskie dochody, jednak w dłuższej perspektywie jeżeli zostaną doinwestowane, mogą stać się gwiazdami.
- Psy – inaczej kule u nogi, są to produkty nie przynoszące znaczącej nadwyżki i nie mające perspektyw rozwoju. Powstają w rezultacie przegranej walki konkurencyjnej na rynku, który został już w pełni nasycony danym rodzajem usług. Należy więc rozważyć możliwość wycofania się z danego sektora rynku, gdyż produkty te pochłaniają zbyt dużo środków finansowych, przynosząc w zamian znikome dochody.
- Dojne krowy – tłumaczone inaczej jako „żywiciele„. To produkty (usługi), które przynoszą firmie nadwyżkę netto i finansują pozostałe wyroby. Mają duży udział w rynku i mocną pozycję. Nie wymagają inwestycji jak „Gwiazdy”, nie budzą emocji jak „znaki zapytania” i nie irytują jak „Kule u nogi”. Dzięki takim produktom przedsiębiorstwo utrzymuje swój stan ekonomiczny i się rozwija. Dojne krowy nie są innowacyjne, są za to sprawdzone, uznane wśród klientów i potrzebne. Co równieistotne, są kosztowym przywódcą w danym przemyśle.
Interpretacja wyników po analizie portfelowej przeprowadzonej za pomocą macierzy BCG
Aby poprawić wyniki należy:
- Nadwyżkę gotówki uzyskaną dzięki dojnym krowom przeznaczyć na rozwój znaków zapytania i dofinansowanie gwiazd. Celem jest umocnienie pozycji gwiazd i ze znaków zapytania wykreowanie nowych gwiazd.
- Wyeliminować znaki zapytania z niepewnymi perspektywami, aby nie musieć w nie inwestować.
- Wyeliminować z rynku psy i przestać w nie inwestować.
- Dbać o „dojne krowy”, aby jak najdłużej generowały dochód.
Warto czy nie?
Analiza portfela produktowego macierzy BCG jest narzędziem, które służy do optymalizacji grup produktowych oferowanych przez firmę.
Zalety analizy portfelowej:
- Możliwość skonstruowania optymalnego portfela produktów.
- Możliwość znalezienia nowych, interesujących rozwiązań lub dróg rozwoju.
- Koncentracja uwagi na przepływach gotówki, które służą do optymalizacji portfela.
Wady analizy portfelowej:
- Subiektywizm w doborze wymiarów macierzy (kryteriów) i ocenie samych kryteriów.
- Zbyt duże uproszczenie rzeczywistości poprzez uwzględnienie tylko dwóch wymiarów.
- Macierz BCG jest nieprzydatna na rynku, gdzie nie występuje efekt skali.
Powyżej zostały przedstawione tylko najważniejsze aspekty dotyczące macierzy BCG. Podczas jej wykonywania, nie można zapominać o pozostałych analizach, które zostały wymienione powyżej. Dopiero wtedy będziemy w stanie wyciągnąć odpowiednie wnioski.
zdjęcia: [1]
JA zawsze krozystam, pomaga mi w odpowiedniej analizie