Początki nigdy nie są łatwe, a przecież zakres odpowiedzialności i obowiązki Product Managera są kluczowe dla rozwoju produktu i firmy. Skoro tak jest, po co w firmie Junior Product Manager, Junior Product Owner? Po co w ogóle zatrudnia się kogoś bez doświadczenia na takie stanowisko?

Opcje są dwie:

  1. Firmy (zwykle startupu) nie stać na zatrudnienie osoby z większym doświadczeniem, a przecież zdarzają się przecież na rynku pracy ambitne osoby, które szybko można wdrożyć i przeszkolić.
  2. Firma jest na tyle dojrzała, by zatrudnić osobę z mniejszym doświadczeniem, ponieważ ma plan na jego rozwój i zapewnienie mu odpowiedniego wsparcia na start od kolegów z większym doświadczeniem.

Opcja pierwsza jest wyzwaniem. Do osób, które do takiego środowiska trafią kieruję przede wszystkim ten artykuł. Odnaleźć się w tym świecie i podejmować dobre decyzje to duże wyzwanie, jednak osiągalne przy założeniu ciężkiej pracy indywidualnej.

Dołączenie do dojrzałej firmy i zespołu to marzenie większości absolwentów, jednak nie ma takich ofert na rynku wiele, ponieważ zawód Product Managera i praktyki zarządzania produktem w firmach informatycznych nie są specjalnie popularne w Polsce.

Jakich błędów unikać w pierwszych miesiącach pracy? Zapraszam do lektury.

Poznaj strategię firmy i na jej podstawie przygotuj strategię dla produktu.

Nie podążaj ślepo za wyznaczonymi celami na początku Twojej pracy. Jeżeli ktoś powie Ci, że Twoim celem na pierwsze 3 miesiące jest wdrożenie jakiegoś produktu, weź to na klatę, jednak jak najszybciej zweryfikuj zasadność biznesową tego projektu. Znajdź odpowiedzi na następujące pytania:

  • Czy kontynuowanie tego projektu jest opłacalne?
  • Po co to w ogóle to robimy?
  • Czy robimy to dobrze? Czy posiadamy wszystkie kompetencje (UX, development), aby zrobić to dobrze?

Przedstaw swoje obawy i rekomendacje osobie, która wyznaczyła Twoje cele. Jeżeli tego nie zrobisz, może okazać się, że po kilku miesiącach Twojej ciężkiej pracy ktoś przyjdzie i nie powie Ci nic więcej poza prostym stwierdzeniem: zrobiłeś to źle.

Nie poświęcaj więcej czasu na zarządzanie niż na user research.

Jest duża szansa, że jeżeli objąłeś stanowisko produktowe, to masz trochę doświadczenia w zarządzaniu projektami. Twoim celem nie jest realizacja projektu ani koordynacja pracy zespołu.

Skup się przede wszystkim na analizie potrzeb użytkowników, rynku, konkurencji. Poznaj dobrze swój produkt i jego odbiorców. Zapoznaj się z perspektywą każdego interesariusza, pracuj ściśle z marketingiem, sprzedażą i działem obsługi klienta. Stwórz Roadmapę Produktu i spraw, by każdy interesariusz był twoim sojusznikiem.

Nie wchodź w szczegóły – daj innym wykonywać swoją pracę.

Oczywiście, jeżeli masz doświadczenie w prowadzeniu zwinnych zespołów, proponuj nowe, lepsze praktyki. Piszesz dobre copy? Super, jednak nie poświęcaj na to zbyt dużo swojego czasu, daj wykazać się innym, ewentualnie konsultuj i staraj się wpłynąć na jeszcze lepszy efekt końcowy.

Pamiętaj również, żeby nie ściągać odpowiedzialności z zespołu programistycznego za dostarczanie poprawnych i działających rozwiązań. Za bardzo wchodząc w obowiązki innych, możesz negatywnie wpływać na zwinność zespołu. Zamiast wchodzić w szczegóły, lepiej poświęć swój czas na etapie projektowania i upewnij się, że w jego trakcie zespół programistyczny bierze udział w konsultacjach i ma wpływ na ich efekt. Zaangażowany zespół to efektywny zespół, mimo że wielu powie, że nie warto tracić czasu na spotkania, które odciągają od kodowania.

Nie daj się wrzucić na minę.

Musisz być świadomy tego, że nie da się osiągnąć sukcesu bez odpowiednich kompetencji w zespole. Co z tego, że firma zatrudni product managera, jeżeli nie będzie miał wsparcia ux designera, programistów i marketingu?

Upewnij się, że masz wszystkie zasoby i kompetencje potrzebne do rozwoju produktu. Jeżeli czujesz, że w jakimś obszarze nie idzie Wam najlepiej – poinformuj o tym swojego przełożonego.

Pracuj z mentorem, konsultuj ważniejsze decyzje.

Znajdź osobę w firmie, która będzie Cię wspierać. Jeżeli nie ma innych Product Managerów, konsultuj swoje decyzje ze swoim przełożonym. Jeśli nie masz doświadczenia to nie możesz odnieść w pewnych kwestiach do dobrych praktyk i przemyśleń z przeszłości. Współpracuj z interesariuszami i programistami. Jeżeli nie jesteś pewny swojej decyzji – podejmijcie ją wspólnie.

Żeby była jasność – nie sugeruję, że nie powinieneś podejmować żadnych decyzji sam. Jeżeli za Twoimi decyzjami stoją fakty i dane (np. wyniki ankiet, badań przeprowadzonych z użytkownikami, wnioski z analizy danych) – super. Jednak bardzo często zdarza się, że takich argumentów nie ma i wtedy decyzja jednej osoby oparta na intuicji nie jest wskazana. Po prostu nie bój się przyznać, że nie jesteś czegoś pewien.

Odkrywaj nowe tereny- świat produktów nie kończy się na dobrych i złych praktykach w Twojej firmie.

Każdej firmie jedno wychodzi lepiej, drugie gorzej. Obserwuj i ucz się. Spotykaj się z produktowcami z innych firm i wymieniajcie swoje doświadczenia. Staraj się poprzez działania i projekty, które realizujesz wpływać nie tylko na produkt, ale także szerzej na rozwój firmy i innych zespołów.

Moje pierwsze porażki w świecie zarządzania produktami, chęć nauki i determinacja, by więcej nie popełniać błędów, zaowocowały współpracą z Tomkiem Tomaszewskim i utworzeniem bloga Product Vision, a także organizacji pierwszych spotkań dla Product Managerów w Trójmieście.

Rozwijaj się

Product Manager to bardzo specyficzne stanowisko. Kompetencje i obszar odpowiedzialności Product Managera są bardzo szerokie, podobnie jak wachlarz umiejętności, które powinien posiadać, szczególnie wtedy, gdy w zespole brakuje danego specjalisty.. Przede wszystkim rozwijaj swoją wiedzę o:

Podsumowanie

Jeżeli ktoś zaufał Ci i objąłeś stanowisko Junior Product Managera, nie spoczywaj na laurach. Bądź świadom zarówno swoich możliwości, jak i ograniczeń.  Życzę Ci powodzenia w znalezieniu firmy, która doceni Twoje zaangażowanie i zainwestuje w Twój rozwój.

➔ Wprowadzasz nowy produkt na rynek? - Naucz się wykorzystywać w praktyce Business Model Canvas do projektowania, testowania i wdrażania nowych pomysłów!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 5 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Współzałożycielka Product Vision – już 7 rok prowadzi i rozwija najpopularniejszy polski blog o zwinnym zarządzaniu produktami. Doktorantka na Politechnice Gdańskiej, Wydział Inżynierii Oprogramowania, Specjalizacja: Zarządzanie produktem informatycznym. Związana z zarządzaniem produktami informatycznymi od początku kariery zawodowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.