W artykule o podstawach Google Analytics wielokrotnie pojawiał się termin “event” lub “zdarzenie”. Poprzez poprawną implementację eventów można bowiem z Google Analitycs zrobić prawdziwą maszynę do analiz zachowania użytkowników w produkcie.

W tym artykule dowiesz się jak poprawnie definiować eventy, jak je implementować i wyciągać z nich wnioski do optymalizacji w produkcie. 

Co to jest Google Analytics event?

Są to interakcje użytkowników z treścią: np. kliknięcie w przycisk, odtwarzanie filmu, wypełnienie formularza. Jeżeli więc opanowałeś już kunszt analizy na podstawie podstawowych funkcji Google Analytics tj. analizy ruchu pod konkretnymi urlami (na podstawie odsłon) i ogólnej analizie tego kim są Twoi użytkownicy, podpięcie konkretnych zdarzeń na stronie i wysyłanie ich do Google Analytics daje Ci możliwość przejścia poziom wyżej.

W przeciwieństwie do innych narzędzi takich jak np. Mixpanel, Google Analytics jest darmowy. Oczywiście, jak Twój ruch na stronie znacznie się zwiększy, Google zacznie próbkować dane, co zaburzy Twoje wyniki, jednak stanie się to dopiero jak przekroczysz w analizowanym okresie czasu 500 000 sesji. W sytuacji gdy przekroczysz ten limit, Google oprócz rozpoczęcie próbkowania, zaproponuje Ci również przejście do wersji Premium.

Jak zdefiniować zdarzenia?

Moje podejście do analityki jest takie, że im więcej zdarzeń mam podpiętych, tym więcej decyzji w przyszłości będę mogła podejmować na podstawie danych. Jeżeli jednak mam ograniczoną możliwość podpięcia wszystkich eventów (chociażby z powodu braku dostępnych zasobów programistycznych) wybieram te, które są dla mnie kluczowe w bliższej perspektywie – jeżeli planujemy wkrótce przeprojektować jeden z modułów, opomiarujmy go dzisiaj, żeby dowiedzieć się więcej o jego obecnym użytkowaniu i zaprojektować go lepiej (np. eliminując te funkcjonalności, z których użytkownicy obecnie nie korzystają).

Poprawna definicja eventu polega na nadaniu mu 3 odpowiednich pól:

 • Category – grupa do jakiej należy dane zdarzenie.
 • Label – nazwa zdarzenia.
 • Action – nazwa interakcji (np. click, download, play).
 • Value (opcjonalnie) – metryka, wartość zdarzenia (np. 30).

Przykład 1:

Event 1: 
Category: Order sheet, Action: Open form, Label: Main page
Event 2:
Category: Order sheet Action: Open form Label: Edit popup
Event 3:
Category: Order sheet Action: Open form Label: Floating action button
Event 4:
Category: Order sheet, Action: Create, Label: Form
Event 5: 
Category: Order sheet, Action: Confirm, Label: Checkout

Dla powyższych przykładów mamy więc główną kategorię: Order sheet, następnie informację o tym, jaka akcja została wykonana na nim (Action), a parametr Label daje informację o lokalizacji tego zdarzenia, tj. gdzie się odpalił.

Przykład 2:

Event1: 

Category: Menu, Label: Pricing, action: clicked
Event 2:
Category: Menu, Label: Blog, action: clicked
Event3:
Category: Menu, Label: Resources, action: clicked
Event 4:
Category: Homepage, Label: Try_free, action: clicked
Event 5: 
Category: Homepage, Label: Contact_us, action: clicked
Event: 6:
Category: Pricing, Label: Try_free, action: clicked

Jak widzicie, są różne szkoły nazewnictwa, szczególnie dla parametru Category i Label. Po eventach, które znajdziecie w przykładzie Product Vision widać, że ja stosuję nomenklaturę analogiczną do tej odzwierciedlonej przez przykład numer 2. Z kolei Paweł Koperdowski, który napisał artykuł o podstawach Google Analytics stosuje nomenklaturę wg Przykładu 1.

Według mnie najważniejsze jest to, żeby eventy były nazwane zrozumiale i były spisane w formie dokumentacji. Później korzystając z funkcji Google Analytics bardzo łatwo wyszukiwać to co chce się znaleźć.

Implementacja eventów krok po kroku

 1. Przygotuj dokumentację eventów do implementacji.
 2. Upewnij się, że główny kod śledzący Google Analytics działa (tj. że Twoje property widzi odsłony stron). Najłatwiej przeprowadza się test w następujący sposób: sam wchodzisz na swoją stronę, w osobnej karcie przeglądarki otwierasz sekcję “Real Time” w Google Analytics i sprawdzasz czy narzędzie wskazało, że właśnie nowy użytkownik wszedł na stronę.
 3. Zmodyfikuj te elementy w kodzie strony, za pomocą których chcesz wysyłać informacje o zdarzeniu do Google Analytics.

Przykładowo, do kodu przycisku “Kup teraz” na stronie głównej dopisz następującą funkcję:

ga('send', {
  hitType: 'event',
  eventCategory: 'Homepage',
  eventAction: 'clicked',
  eventLabel: 'CTA-main-button'
});
 1. Przetestuj zdarzenia. Jeżeli masz osobne środowisko testowe, podłącz do niego osobne property w Google Analytics. Jeżeli prowadzisz bloga np. na WordPressie i operujesz tylko na środowisku produkcyjnym – wejdź do głównego property i korzystając z zakładki Real time, sprawdź czy wszystkie eventy po implementacji odpalają się poprawnie.

PSSS. Istnieje możliwość dodawania eventów bez konieczności angażowania programistów, więcej o tej metodzie dowiecie się z artykułu poświeconemu Google Tag Managerowi 🙂

Dokumentacja do eventów

Wspominałam, jednak jeszcze raz podkreślę. Jeżeli chcesz w przyszłości korzystać z eventów, które implementujesz, stwórz dokumentację. Pomoże ona zarówno Tobie, jak i Twoim współpracownikom. Za każdym razem gdy zapomnisz jaka była nazwa eventu, który chcesz przeanalizować, zawsze będziesz miał gdzie wrócić.

Dokumentację trzeba zawsze aktualizować, zarówno w momentach implementacji nowych zdarzeń, jak i przy ich usuwaniu.

Analiza w oparciu o eventy w ramach Google Analytics

Goals (cele)

Dzięki implementacji zdarzeń możemy definiować cele w Google Analytics. Ustawienie celi daje łatwy i szybki pogląd w narzędziu do wyników związanych z tymi celami. Cele oprócz na zdarzeniach, można również definiować poprzez następujące aspekty:

 • dojście przez użytkownika do jakiegoś etapu np. thank you page,
 • czasu spędzonego na stronie,
 • liczbę odwiedzonych stron w trakcie trwania sesji.

Tworzenie celi realizuje się w module “Admin” i jest bardzo proste. Google zadbało o to, by wzbogacić interfejs formularzy do tworzenia o wskazówki i przykłady 🙂 Poniżej w formie sllidera dwa screeny pokazujące jak utworzyć cel bazujący na zdarzeniu:

 

Jeżeli masz już założony cel, to udaj się do modułu Conversions i przejdź do zakładki: Goals. Tam znajdziesz informacje takie jak:

 • liczba wszystkich osiągniętych celów w czasie (z możliwością przełączania się pomiędzy szczegółami poszczególnych celów),

 • informację na jakich podstronach najczęściej dochodzi do osiągnięcia celu:

 • informację o źródle pochodzenia użytkowników, którzy osiągają cele:

… i wiele wiele więcej!

Behaviour – events

Moduł Behaviour to bez wątpienia najbardziej przydatny moduł dla produktowców. Znajdziesz w nim ilościowe informacje o wszystkich zaimplementowanych przez Ciebie eventach, jak i ilości odwiedzin na poszczególnych stronach.

Przykłady odpowiedzi, które znajdziesz odpowiednio analizując informacje wynikające z eventów:

 • Jeżeli zastanawiasz się, który z elementów w menu głównym na stronie jest najbardziej popularny.
 • Jeżeli zmieniasz nazwę przycisku i chcesz sprawdzić, czy zmiana miała wpływ w klikalność w ten element.
 • Jaka jest konwersja w lejku płatności? Na którym kroku mamy największy dropoff?
 • Jaka jest konwersja strony głównej? Aby odpowiedzieć na to pytanie, sprawdzasz ile odwiedzin było na stronie głównej w danym okresie czasowym, oraz sprawdzasz ile zostało odpalonych eventów, które oznaczają konwersję). Dzielisz liczbę eventy przez liczbę odsłon, mnożysz razy 100% i masz konwersję w procentach 🙂

W kolejnych artykułach przygotujemy więcej szczegółowych Use Casów dla tego modułu. Zapisz się na newsletter, aby nie przeoczyć.

Podsumowanie

Aby w pełni wykorzystać potencjał Google Analytics trzeba zaimplementować przynajmniej najważniejsze eventy. Nazewnictwo musi być ściśle powiązane ze zdarzeniem. Implementacja funkcji odpalającej event jest prosta, w praktyce zdarzają się jednak przypadki, że chcemy zaimplementować bardziej zaawansowane eventy (np. taki który nie jest interakcją z elementem strony).

W Internecie znajduje się bardzo dużo poradników dla programistów. Oznacza to, że jeżeli np. będziesz chciał wysłać zdarzenie, które oznacza rejestrację użytkownika do aplikacji, dopiero w momencie gdy Wasza aplikacja faktycznie to zrobi, również przy współpracy z programistami dacie radę to zrobić. Nie zawsze musisz bazować na prostych interakcjach, jednak ten artykuł kierowałam dla początkujących, dlatego też nie opisywałam bardziej zaawansowanych możliwości.

Do usłyszenia!

➔ Wprowadzasz nowy produkt na rynek? - Naucz się wykorzystywać w praktyce Business Model Canvas do projektowania, testowania i wdrażania nowych pomysłów!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 5 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Współzałożycielka Product Vision – już 7 rok prowadzi i rozwija najpopularniejszy polski blog o zwinnym zarządzaniu produktami. Doktorantka na Politechnice Gdańskiej, Wydział Inżynierii Oprogramowania, Specjalizacja: Zarządzanie produktem informatycznym. Związana z zarządzaniem produktami informatycznymi od początku kariery zawodowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.