Minął już ponad miesiąc od drugiej edycji naszego 5-dniowego produktowego bootcampu – Product Managementy Academy. Certyfikaty wysłane, ankieta ewaluacyjna zrobiona, kurz po intensywnym tygodniu już opadł – to dobry moment na podsumowanie tej edycji i podzielenie się naszymi doświadczeniami w organizacji tygodniowego szkolenia w czasach pandemi. Mieliśmy okazję sprawdzić w praktyce jak bardzo agile jesteśmy 😉

Czym jest Product Management Academy?

Product Management Academy to intensywne, 5-dniowe warsztaty dla product managerów. W grupie ok. 15 osób odcinamy się na tydzień od świata i mocno w praktyce, odnosząc się do realiów firm w których pracujemy, szlifujemy nasz produktowy warsztat. Zarówno w obszarze Product Discovery (odkrywania potrzeb użytkowników, testowania hipotez, budowania „właściwego” rozwiązania), Product Development (strategia, rozwój i optymalizacja produktu), jak i Product Delivery (efektywnego tworzenia rozwiązania we współpracy z zespołem). Całość kończy się egzaminem certyfikującym „Certified Product Manager”!

Pierwotne plany

Pierwsza edycja Product Management Academy odbyła się w listopadzie 2019 roku w Gdańsku i okazała się naszym dużym sukcesem (relacja z pierwszej edycji PMA). Drugą postanowiliśmy zrobić w marcu 2020 w Warszawie, by dać szansę na uczestnictwo w Akademii także osobom z innych części Polski. Na podstawie feedbacku z poprzednich edycji dopracowaliśmy formę oraz merytorykę poszczególnych modułów szkoleniowych. Bilety rozeszły się jak świeże bułeczki – w 2 tygodnie mieliśmy zamkniętą listę 15 uczestników. Piękna sala szkoleniowa załatwiona, catering zamówiony, materiały dla uczestników przygotowane i…

Tydzień przed startem… COVID-19 uderza w Polskę

Wspólnie z Mateuszem (razem organizujemy PMA) oczywiście obserwowaliśmy rozwój sytuacji związanej z epidemią na świecie. Dwa-trzy tygodnie przed startem byliśmy jeszcze zdecydowani na organizację szkolenia w standardowym terminie – w Polsce nie było przypadków zachorowań, wszystko funkcjonowało normalnie. Potem sprawy potoczyły się bardzo szybko – pierwsze zachorowanie 4 marca, kordona sanitarny i stan zagrożenia epidemiologicznego od 15 marca, stan epidemii od 20 marca.

Sytuacja była dla nas trudna – uczestnicy opłacili już szkolenie, trenerzy poświęcili dużo czasu na przygotowania, terminy pozwalające na rezygnację z sali, cateringu i imprezy networkingowej były już bardzo blisko. Kompletnie nie wiedzieliśmy jak sytuacja się rozwinie i w którą stronę potoczy.

Pamiętam jak zdzwoniliśmy się z Mateuszem późnym wieczorem i rozważaliśmy przez długie godziny różne opcje – żadna z nich nie była oczywiście idealna. Product Management Academy, jak i całe Product Vision, tworzymy dla produktowej społeczności. To jedno z naszych pryncypiów. Nie chcieliśmy Was zawieść. Rozważając różne opcje, zrobiliśmy krok wstecz i przypomnieliśmy sobie właśnie te fundamenty, że wierzymy w społeczność produktowców i dla niej to robimy. I nawet kosztem własnych profitów finansowych – musimy zrobić to co dla uczestników będzie najlepsze.

Transparentna komunikacja

Postawiliśmy więc na transparentność i wolność wyboru. Przedstawiliśmy uczestnikom jasno sytuację i zaproponowaliśmy przesunięcie terminu Akademii na czerwiec, z opcją zwrotu pieniędzy za bilet dla osób nie wyrażających zgody.

Pierwszy mail do uczestników:

Kontynuacja po podjęciu decyzji:

Postawienie na transparentną komunikacją spotkało się z naprawdę dobrym odbiorem i zrozumieniem. Nawet u tych, którzy zrezygnowali z uczestnictwa.

Dla nas był to też jasny sygnał i walidacja hipotezy, że Akademia jest potrzebna na polskim rynku szkoleniowym.

Przygotowanie do wersji online

Patrząc na rozwój sytuacji związanej z epidemią od razu zdawaliśmy sobie sprawę, że niekoniecznie w czerwcu będzie można już bezpiecznie prowadzić szkolenia. Dlatego od razu zaczęliśmy się przygotowywać na opcję B – realizację Akademii w formie online’owej. Wyzwań było sporo:

 • Z organizacją szkoleń online mieliśmy bardzo niewielkie doświadczenie, ja sam praktycznie żadne.
 • Nasze szkolenie było mocno warsztatowe – jak to odwzorować w wersji online?
 • Jedna z głównych zalet Akademii było, to że product managerowie z całej Polski mogą spotkać się w jednym miejscu i wymienić doświadczeniami (choćby na imprezie networkingowej) – jak zadbać o tę wartość w wersji online?

Oto co zrobiliśmy:

 • Do czerwca Mateusz i ja przeprowadziliśmy kilka szkoleń online – aby nabrać wprawy. Realizowaliśmy je nawet za darmo, żeby po prostu uczyć się pracy z grupą w formie online.
 • Wybraliśmy, przetestowaliśmy i zaczęliśmy używać online’owych narzędzi do pracy grupowej – Zoom, Mural, Google Jamboard
 • Przejrzeliśmy jeszcze raz wszystkie szkolenia i dostosowaliśmy je do warsztatów online’owych
 • Przeprowadziłem w firmie, której pracuje spotkanie integracje online – żeby przetestować dynamikę grupy i lepiej przygotować spotkanie networkingowe
 • 2 tygodnie przed Akademią przetestowaliśmy próbnie większość ćwiczeń warsztatowych wewnętrznie

Szybko okazało się, że plan B musiał stać się planem A. Epidemia w czerwcu nie ustępowała, więc w grę wchodziło tylko przygotowanie Akademii w wersji online. Byliśmy już na to gotowi.

Backstage – PMA od środka

Po miesiącach przygotowań nadszedł w końcu najintensywniejszy produktowy tydzień w roku 😛 Po wielu przebojach wystartowaliśmy edycję 2020 w formie online. Tak to wyglądało od środka:

 • W wersji online wydłużyliśmy przerwy i skróciliśmy czas trwania pojedynczego slotu warsztatowego to 1,5h. Łącznie były 4 podczas jednego dnia. Ciężko dłużej wysiedzieć dziennie przed komputerem w pełnym skupieniu.
 • Świetnie sprawdziło się połączenie Zoom Breakout Rooms i Mural do pracy w grupach. Każda grupa miała swój osobny wirtualny pokój i canvę do wypełnienia. Trener mógł przechodzić między pokojami i monitorować jak idzie praca.
 • Funkcja zgłaszania się przez podniesienie ręki w Zoomie pozwoliła też fajnie i w sposób uporządkowany przeprowadzić wiele dyskusji (a tego mocno się obawialiśmy)
 • Na każdym module szkoleniowym był trener wspierający, który pomagał gdy były jakieś problemy z aplikacjami – w wielu sytuacjach uratowało to sytuację i zadbało o odpowiednie tempo pracy
 • Na networkingu zagraliśmy w kilka gier networkingowych. Fajnie sprawdził się speed dating w połączeniu ze wspomnianymi już Zoom Breakout Rooms
 • Największą dla nas trudnością było rozpoznanie dynamiki grupy. Na szkoleniu stacjonarnym od razu widać czy uczestnicy są znudzeni lub zmęczeni i jak trener można tym jakoś zarządzić. Brak bezpośredniego kontaktu mocno to utrudnia. Nie znaleźliśmy na razie na to rozwiązania.
 • Szkolenia online, mimo że w innej formie, rządzą się podobnymi zasadami jak szkolenia stacjonarne – trzeba myśleć o rozgrzewce, odpowiednim tempie pracy, zaangażowaniu uczestników itp. Klasyczny warsztat pracy szkoleniowca bardzo się przydaje 😉
 • Egzamin certyfikujący zrobiliśmy za pomocą narzędzia online – wtyczki do wordpressa. Warto przeprowadzić w takiej sytuacji wcześniej kilka próbnym egzaminów na większa skalę – my tego nie zrobiliśmy i mieliśmy małe problemy techniczne 😉

Relacje zjadziesz też na naszym Facebooku: pierwszy dzień Akademii, impreza networkingowa, nasze podsumowanie na gorąco po zakończeniu wydarzenia.

Wrażenia i oceny uczestników

Online dużo trudniej wyczuć ogólne zadowolenie uczestników ze szkolenia. Czekaliśmy więc niecierpliwie na sądny ostatni dzień, feedback podczas ostatniego modułu zamykającego Akademię i wyniki ankiety ewaluacyjnej.

Zanim przejdę do ogólnej oceny, to jedna rzecz z której jestem naprawdę dumny – podczas feedbacku wielu uczestników zwróciło nam uwagę, że mocno obawiali się wersji online, ale to jak Akademia została ona zorganizowana i poprowadzona… zaskoczyła ich bardzo pozytywnie i przekroczyła wszelkie oczekiwania 🙂 Bardzo się z tego cieszę, bo to było nasze pierwsze duże wydarzenie online.

Opinia jednego z uczestników
Opinia jednego z uczestników

A jeśli chodzi o oceny… Średnia ze wszystkich ocen to 4,72 / 5, a 13 na 14 osób wskazało że szkolenie spełniło ich oczekiwania. Myślę, że to mówi samo za siebie 🙂 A poniżej jeszcze kilka wybranych opinii co dało uczestnikom uczestnictwo w PMA:

 • „Dał możliwość starcia własnych opinii z innymi PMami. Możliwość porównania działań w obecnej firmie z innymi produktowcami.”
 • Okazało się że inni też mają dużo problemów. Dowiedziałam się, że problemy jakie obserwuję u siebie inni też miewają”
 • „Wskazał liczbę obszarów, w których powinnam się poruszać jako PM. Pokazał, w których muszę poszerzyć wiedzę i w większości przypadków pokazał jak to zrobić”
 • „Wiedzę, jak powinien wyglądać proces tworzenia produktów. W końcu wiem, czego nie wiem i nad rozwojem jakich obszarów muszę pracować – nie tylko z zespołem, ale także indywidualnie.”
 • „Motywację do rozwoju swoich kompetencji i pokazanie, że Product Management to niezwykle ciekawy i szeroki obszar. Uświadomił mnie ile pracy przede mną :)”
 • „Mam nadzieję, że przełamanie strachu przed błędami i porażką.”
 • „Ogólnie warsztaty sprowokowały bardzo dużo przemyśleń i pomysłów na wdrożenie zmian na swoim podwórku – kończę Bootcamp z listą pomysłów 🙂 Dzięki!”
 • „Poszerzenie horyzontów, wyjście z rutyny, w której często pomija się niektóre etapy.”
 • Dużo wiedzy praktycznej i wskazówek, czego unikać/co starać się wdrożyć”
 • „Przede wszystkim pogląd na to, jak w ogóle wygląda zarządzanie produktem. Miałem szansę zrozumieć, że to bardzo złożony proces wymagający wielu kompetencji. Dosłownie wszystko, co pojawiło się na szkoleniu było dla mnie zupełną nowością.”

Zamiast podsumowania

Druga edycja Product Management Academy zakończona. To był prawdziwy rollercoaster 🙂 Mimo całego kontekstu sytuacji, wielu nerwów i dodatkowych godzin pracy – na końcu jest ogromna satysfakcja. Kolejna grupa product managerów, dzięki wspólnej pracy, wchodzi na następny poziom zarządzania produktem. Gratuluję uczestnikom i dziękuję wszystkim zaangażowanym w pracę nad Akademią. Koordynatorem Akademii jest Mateusz Kapica, zespół trenerski tworzyli dodatkowo Michał Reda, Grzegorz Wenc, a organizacyjnie pomagał nam Paweł Bogdan. Brawo Wy!

Do końca sierpnia odpoczywamy, ale już za chwilę… ruszamy z kolejną edycją 😉 Wstępnie planujemy przedostatni tydzień października. Szczegóły opublikujemy na początku września, ale już dzisiaj możesz zostawić nam swój e-mail, aby otrzymać o tym informację jako pierwszy i wziąć udział w promocyjnej przedsprzedaży. Więcej informacji znajdziesz też na stronie Product Management Academy. Do zobaczenia podczas następnej edycji Product Management Academy!

Zapisz się na kolejną edycję PMA

➔ Wprowadzasz nowy produkt na rynek? - Naucz się wykorzystywać w praktyce Business Model Canvas do projektowania, testowania i wdrażania nowych pomysłów!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 5 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Head of product w SentiOne, założyciel Product Vision. Pracuje nad zrewolucjonizowaniem, za pomocą sztucznej inteligencji i botów, obszaru obsługi klienta największych firm. Produkt SentiOne Automate, którego jest product managerem, w 2 lata urósł z 0 do 6,5 mln zł przychodu. Specjalizuje się w rozwijaniu zespołów produktowych i przyszłych liderów produktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.