To już kolejny rok kiedy przygotowujemy dla Was raport zarobków polskich produktowców – product managerów, ownerów i lieaderów produktu. Dzięki Waszemu feedbackowi po każdym badaniu, doskonale wiemy jak bardzo ważna i potrzebna jest to inicjatywa. Pozwala nam ona wszystkim poznać lepiej stan product managementu w Polsce, a kariera (i oczywiście zarobki) produktowców stają się dzięki niej jeszcze bardziej transparentne. Szkoda, że nie było takiego raportu kiedy ja zaczynałem karierę 🤣

Ta edycja jest jednak szczególna. W tym roku badanie i raport zostały przygotowane wspólnie przez Product Art oraz Product Vision. Wierzymy, że dzięki połączonym siłom udało nam się jeszcze lepiej zrozumieć i przedstawić kondycję polskiego product managementu. Raport „Zarobki produktowców 2021/2022″ to nasze wspólne “dziecko” ❤️. Dziękuję przede wszytkim Grześkowi Wencowi, z którym wspólnie przez wiele miesięcy walczyliśmy z badaniem i przygotowaniem raportu 🙏

W badaniu wzieło udział rekordowe 593 osób. Jest to o ponad 29% więcej osób niż w poprzedniej edycji (w poprzednim roku w badaniu wzięło udział 457 produktowców). Dziękujemy wszystkim uczestnikom badania – bez Was powstanie tego raportu byłoby niemożliwe!

Wielkie podziękowania należą się także partnerom, którzy pomogli nam dotrzeć do szerokiego grona odbiorców – Agile PolskaProduct Tank PolandPDMA Central EuropeProduct Letter by Piotr Król.

Zawartość raportu

Raport to ponad 180 slajdów wypełnionych danymi i wykresami, które podzieliliśmy na 3 sekcje:

 • Profil badanych – sekcja w której przedstawiamy wyniki dla pytań dotyczących profilu, roli i obowiązków ankietowanych w firmie.
 • Informacje o zarobkach – wyniki dla pytań związanych z zarobkami ankietowanych, wraz z podział na najważniejsze kategorie, takie jak aktualna rola, lata doświadczenia, informacje o firmie
 • Informacje dodatkowe – podstawowa analiza korelacji pomiędzy wybranymi pytaniami zawartymi w ankiecie.

➡️ POBIERZ PEŁEN RAPORT 2021/22

Profil produktowców w Polsce

Polscy producktowcy pracują zwykle na stanowisku product managera lub product ownera. Są to dwa zdecydowanie najczęstsze stanowiska, które wystąpiły w naszym badaniu. Co ciekawe w badaniu wzięło udział niewiele osób na stanowiskach juniorskich. Potwierdza to intuicyjne opinie, że niewiele firm zatrudnia juniorów w product managemencie.

Nowym obszarem, który przebadaliśmy w tegorocznej edycji, były główne zadania i odpowiedzalności w pracy. Okazało się, że najczęściej pracujemy nad product delivery oraz zarządzaniem strategicznym. Niestety, proces product discovery został jeszcze daleko w tyle i niewielu produktowców zaznaczyło go jako jeden z głównych obszarów działań.

Co ciekawe, aż 39% uczestników badania rozgląda się aktualnie za nową pracą. Jest to nieznaczny spadek w stosunku do poprzedniego roku, ale sama liczba “poszukujących” wciąż jest naprawdę duża. Wygląda na to, że średnio co najmniej 1 na 3 osoby w Twoim zespole szuka teraz nowej pracy 😱

W tym roku, pierwszy raz przeprowadziliśmy też popularne badanie NPS (net promoter score) wśród polskich prodcut managerów, ownerów i leaderów produktu. Spytaliśmy na ile poleciliby pracę w swojej firmie jako „produktowiec”? Według klasycznej interpretacji NPS-a – promotorów miejsc pracy jest na szczęście więcej niż krytyków, ale sam wynik (2%) nie jest jednak super optymistyczny.

Sczegółowe wyniki NPS-a oraz to, czym się różnią najbardziej i najmniej polecane miejsca pracy – znajdziesz w pełnym raporcie zarobków.

Zarobki produktowców

Czas na najważniejsze informacje, czyli wyniki części związanej z zarobkami:

 • Mediana zarobków wśród wszystkich ankietowanych produktowców wyniosła 11 299 PLN netto („na rękę”). Oznacza to, że wzrosła o 19% (1 829 PLN netto) w porównaniu do badania z poprzedniego roku.
 • Średnia zarobków wśród wszystkich ankietowanych produktowców wyniosła 12 282 PLN netto („na rękę”). Oznacza to, że wzrosła o 24% (2 343 PLN netto) w porównaniu do badania z poprzedniego roku.

Mediana zarobków to wartość, która oznacza, że połowa z nas zarabia więcej, a połowa mnie.

Tak to wygląda w rozbicu na poszczególne widełki wynagrodzeń:

W pełnym raporcie znajdziesz rozbicie zarobków w zależności od wielu kategorii – stanowiska, lat doświadczenia, firmy, produktu itp. Pozwoli Ci to lepiej zrozumieć aktualne stan rynku dla Twojej aktualnej sytuacji.

Na pewno warto jednak zwórcić uwagę na zupełnie różne poziomy zarobków “na rękę” dla dwóch najpopularniejszych form zatrudnienia – umowa o pracę i kontrakt B2B.

Co jeszcze znajdziesz w raporcie?

Oczywiście przedstawione powyżej dane to tylko wierzchołem góry lodowej 😉 Na ponad 180 slajdach pełenego raportu znajdziesz m.in.:

 • Jakie było poprzednie stanowisko, zaniem rozpocząłeś/-aś pracę w product managmenecie?
 • Najczęstsze składy zespołów produktowych;
 • Jak długo pracujemy u obecnego pracodawcy?
 • W jakich firmach pracujemy?
 • Czym się różnią najbardziej i najmniej polecane miejsca pracy?
 • Rozbicie widełek wynagrodzeń w zależności o stanowiska, lat doświadczenia, firmy, produktu, płci itp.
 • Najważniejsze korelacje pomiedzy zarobkami i wybranymi pytaniami w ankiecie;
 • Opinie doświadczonych ekspertów product managementu (kolejna tegoroczna nowość);

… i wiele, wiele więcej danych 🙂

Pobierz raport

Pełen raport zarobków dostępny jest za darmo na naszych stronach. Poza samym raportem, otrzymasz od nas też nagranie z premiery raportu oraz kilka dodatkowych bonusów pozwalajacych lepiej rozwijać karierę w product managemencie.

➡️ POBIERZ PEŁEN RAPORT 2021/22

Na koniec, dziękuję jeszcze raz wszystkim, którzy wypełnili ankietę i przyczynili sie do powstania tego raportu. Do zobaczenia w następnej “edycji”!

➔ Wprowadzasz nowy produkt na rynek? - Naucz się wykorzystywać w praktyce Business Model Canvas do projektowania, testowania i wdrażania nowych pomysłów!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 5 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.