Trello

Każdy z nas zarządza swoim czasem oraz zadaniami. Potrzebujemy także narzędzi do organizacji pracy naszego zespołu. Napotykamy przy tym wiele trudności, których poziom dodatkowo rośnie, kiedy współpracujemy zdalnie lub gdy potrzebujemy bardzo prostej, szybkiej i skutecznej komunikacji. Na ratunek przychodzi nam Trello – proste, szybkie oraz skuteczne narzędzie do zarządzania zadaniami.

Trello board

Historia Trello zaczyna się stosunkowo niedawno, bo w we wrześniu 2011 roku. W świecie startup’ów jednak to szmat czasu, którego wynikiem w przypadku Trello jest ponad 1.000.000 użytkowników. Trello zaczynało swoją przygodę na Startup Battlefield w konkursie Techcrunch Disrupt w San Fransisco 2011 roku. Za Trello stoi FogCreek, firma, która ma w swoim dorobku także narzędzie do raportowania błędów FogBugz oraz narzędzie do zarządzania repozytoriami kodu o nazwie Kiln. Twórcą FogCreek jest ponadto dobrze znana postać – Joel Spolsky. Znany jest on przede wszystkim ze swojego bardzo popularnego w środowisku IT bloga Joel on Software, którego pisze od wielu lat. Warto tutaj dodać, że znakiem rozpoznawczym Joel’a jest jakość i tak też podchodzi do tworzenia swoich produktów. Tym samym Trello stało się świetnym produktem, które nie zawodzi swoich użytkowników. Zapraszam również do przeczytania wpisu: How me make Trello.

Czym więc właściwie jest Trello? To aplikacja do zarządzania zadaniami. Opiera się ona na paradygmacie Kanban stworzonym w Japoni, w firmie Toyota, należącym do technik Agile. Trello to także produkt horyzontalny. Co to znaczy? Wyobraź sobie, że Microsoft Word lub przeglądarka Internetowa należą do tej samej ligi. Z obu narzędzi korzysta i może korzystać każdy użytkownik komputera. Tak samo jest właśnie z Trello. Oznacza to, że nie jest to produkt skierowany konkretnie do jednej grupy odbiorców, a wszystkich, którzy potrzebują danego narzędzia oraz chcących skorzystać z jego funkcji.

Trello organization

 

Projekty zbudowane są w oparciu o tablice, na których to znajdują się listy zadań. Listy te pozwalają tworzyć karty (zadania), które w bardzo prosty sposób możemy sortować, czy przenosić pomiędzy różnymi listami za pomocą techniki drag-and-drop. Poszczególni użytkownicy mogą być przypisywani do kart oraz budować grupy, a grupy i konkretne projekty tworzą organizacje.

W ramach poszczególnych kart możemy:

 • dodać opis
 • napisać komentarz
 • tagować za pomocą kolorów i krótkich opisów
 • określać termin (deadline)
 • głosować na daną kartę
 • dodawać checklisty oraz pliki pochodzące bezpośrednio z naszego komputera, jak i serwisów takich jak Dropbox

Poza tym, możemy przenosić karty pomiędzy organizacjami, projektami oraz konkretnymi listami. Mamy także możliwość dodawania użytkowników, którzy obserwować będą daną kartę lub są za nią odpowiedzialni.

Trello card

Trello dostępne jest w modelu freemium, gdzie większość funkcjonalności dostępnych jest zupełnie za darmo. W 2013 roku uruchomiony został także Business Class, który pozwala na dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji zarządania oraz integracji z serwisami Google.

Rozwój samego Trello prowadzony jest przy użyciu tablicy w Trello. Takich tablic jest kilka, a użytkownicy mogą na nich głosować oraz dzielić się swoimi komentarzami, czy po prostu zgłosić jakiś problem z działaniem serwisu.

Trello mobile

Dostępne jest zarówno jako aplikacja webowa, a także jako aplikacje mobilne na systemy Android oraz iOS oraz aplikacja na Windows 8. Trello to także API, z którego korzystają aplikacje mobilne oraz zewnętrzne serwisy wykorzystujące architekturę Trello. Same aplikacje są tak samo proste i intuicyjne w obsłudze jak ich webowy odpowiednik.

Bardzo przydatną funkcjonalnością są także powiadomienia, które spływają do nas w formie wiadomości na nasz adres email lub powiadomień (push) na urządzenia mobilne. Każdy użytkownik ma oczywiście kontrolę nad nimi oraz ich częstotliwością. Dzięki powiadomieniom możemy być informowani o dyskusjach, w których pojawia się nasza nazwa użytkownika, projektach, które obserwujemy lub aktywnościach innych użytkowników. W ten sposób komunikacja następuje w błyskawicznym tempie.

Zapytałem również Ryszarda Krakowiaka (Software Architecture and Development Director w Wolters Kluwer S.A.), z którym mam przyjemność pracować, o jego zdanie na temat Trello. Wiem dobrze, że używa go każdego dnia do zarządzania listą swoich zadań oraz sporym zespołem ludzi.

Trello - Ryszard Krakowiak

„Do zarządzania swoim czasem i mnóstwem zadań do realizacji zarówno w pracy jak i poza nią, niezbędna jest dyscyplina. W dobie wszechobecnej technologii rozwiązania wspierające zarządzanie czasem stają się niezbędne. Getting Things Done – klasyka literatury na temat metod zarządzania sobą zainteresowała mnie szerzej tą tematyką. Wdrożyłem ją z powodzeniem kilka lat temu. Wykorzystywałem oprogramowanie Remember The Milk. Jednak „coś” mi nie pasowało – zarówno w podejściu GTD jak i w wybranym narzędziu. Szukałem prostszego i bardziej elastycznego podejścia. Przypadkiem trafiłem na Trello. W połączeniu z filozofią zarządzania zadaniami z Eat That Frog, uznałem, że będzie to idealny tandem. W ten sposób powstała moja kulinarna, żabia tablica.

Na co dzień korzystam jeszcze z tablic umożliwiających współdzielenie zadań z Menadżerami Zespołów oraz wspierających proces zakupów w dziale.

W Trello najbardziej odpowiada mi elastyczność definiowania procesu, przewyższająca duże systemy zarządzania zadaniami (np. JIRA, czy Asana).”

Trello - Ryszard Krakowiak

Powiecie, że wszystko to już było, a i owszem, przyznam Wam w tym rację. Mamy przecież Podio, BasecampJIRA i dziesiątki innych tego typu narzędzi. Trello jednak w dużej mierze wykorzystywać można zupełnie za darmo. Dopóki nie są nam potrzebne funkcje integracji z zewnętrznymi systemami, czy zaawansowane zarządzanie naszymi organizacjami, to wystarczy kilka sekund podczas zakładania konta i już możemy korzystać. Prosta, prostota i jeszcze raz prostota. Polecam jednak samodzielnie wypróbować Trello w akcji.

Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się jak wdrożyć to narzędzie w swoich zespołach, przeczytacie ten artykuł. Znajdziecie tam również gotowy szablon Trello do pobrania!

➔ Wprowadzasz nowy produkt na rynek? - Naucz się wykorzystywać w praktyce Business Model Canvas do projektowania, testowania i wdrażania nowych pomysłów!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 5 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Head of product w SentiOne, założyciel Product Vision. Pracuje nad zrewolucjonizowaniem, za pomocą sztucznej inteligencji i botów, obszaru obsługi klienta największych firm. Produkt SentiOne Automate, którego jest product managerem, w 2 lata urósł z 0 do 6,5 mln zł przychodu. Specjalizuje się w rozwijaniu zespołów produktowych i przyszłych liderów produktu.

7 KOMENTARZE

 1. Właśnie przetestowałem. Uważam, że aplikacja Trello jest prosta i bardzo kolorowa. Przyjemnie się z niej korzysta. Jednak ma dla mnie jeden mankamanet – nie pozwala na śledzenie czasu pracy. Dlatego nie porzucę póki co Kanban Tool.

 2. Mam małe pytanie odnośnie Trello – w którym miejscu można przeglądnąć swoje bieżące zadania, ale tak, by te zamieszczone w zakładce „Done” na jakiejkolwiek tablicy mi się nie pokazywały?

  Na chwilę obecną wchodzę na „Cards” i mogę je posortować wg daty lub tablic. Z tymże, pokazują mi się tam wszystkie zadania, w których jestem oznaczona, nawet te już dawno wykonane i to trochę zaburza mi ogląd na bieżące taski 🙂

  • Niestety, ale tak jak @kingakukowska:disqus napisałaś – możemy sortować tylko według daty lub konkretnych tablic. Trello jest tak specjalnie rozwijane, by tych opcji było naprawdę jak najmniej. Czasami jest to jednak uciążliwe. Nie pomogę Ci niestety tym razem. Sam korzystam z Trello tak, że otrzymuję powiadomienia ze wszystkich tablic, gdzie tylko ktoś wspomni o mnie poprzez @

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.