Dziś na przekór przedstawię rozwiązanie, które udowodni, że przy wykorzystaniu możliwości jakie daje Trello, możliwe jest wdrożenie procesów w ramach organizacji przekraczającej „kilka osób”. Jeżeli pierwszy raz słyszysz o tym narzędziu, przeczytaj najpierw ten artykuł.

Proces wytwarzania oprogramowania nie ogranicza się do przesuwania zadań pomiędzy listami To do, In Progress, QA, Done. Gdyby tak było, do zwizualizowania pełnego procesu w narzędziu Trello wystarczyłaby jedna tablica. Produkt trzeba kreować, funkcjonalności wymyślać, a istniejące oprogramowanie utrzymywać. Ważnym aspektem pracy zespołu produktowego jest to, aby zbierać feedback o produktach w ramach całej organizacji (od różnych zespołów i interesariuszy).

Zbieranie zgłoszeń z organizacji

Product Owner nie jest w stanie rozmawiać ze wszystkimi osobiście, dlatego wraz ze Scrum Masterem ułatwiają sobie pracę poprzez założenie ogólnodostępnej tablicy o nazwie: Zgłoszenia.

create_board

Tablica ta jest widoczna dla wszystkich osób w organizacji, każdy ma do niej dostęp i może zgłaszać swoje uwagi oraz potrzeby wobec konkretnych produktów w postaci prostych kart. Każdy zespół posiada dedykowaną listę w obrębie tej tablicy.

zgloszenia

Czy osoby reprezentujące wszystkie działy będą chciały zgłaszać błędy w oprogramowaniu lub swoje pomysły dotyczące usprawnień poprzez narzędzie, które jest im obce? Czy nie łatwiej będzie im przyjść do Product Ownera, Scrum Mastera lub zaprzyjaźnionego programisty i opowiedzieć o ich pomyśle? Odpowiedź na drugie pytanie brzmi: będzie im łatwiej przyjść. Odpowiedź na pierwsze: zadziała, jeżeli przekonamy ich, że wszyscy na tym zyskują i że docelowo będzie to dla nich jeszcze łatwiejsze.

Zarządzanie Product Backlogiem

Kluczowym artefaktem Product Ownera jest Product Backlog, czyli miejsce gdzie definiowane są wszystkie funkcjonalności. Wraz z zespołem scrumowym może również estymować poszczególne elementy (polecam wtyczkę Scrum for Trello http://scrumfortrello.com/). Jednak kluczowym obowiązkiem Product Ownera jest priorytetyzacja każdej listy. Podczas spotkania planistycznego z zespołem scrumowym przenosi te karty, których implementacja przyniesie największą wartość biznesową organizacji.

Product Backlog

Wytwarzanie oprogramowania w ramach sprintu

W ramach Sprintu zespół scrumowy pracuje nad kolejnym przyrostem produktu w ramach swojej tablicy. Jeżeli w ramach organizacji jest więcej niż jeden zespół scrumowy to każdy z nich pracuje w obrębie oddzielnej tablicy.

boards

Standardowa tablica zespołu w ramach sprintu wygląda następująco:

ZespolA

Jeszcze więcej tablic

Można stworzyć wiele takich tablic, w zależności od zapotrzebowania. Potrzebujesz tablicy do zarządzania tłumaczeniami, własnymi zadaniami lub stworzenia roadmapy produktu? Nie ma problemu, stworzenie i skonfigurowanie tablicy w Trello zajmuje niecałą minutę, tak samo jak założenie karty, co jest ogromnym plusem tego narzędzia.

Do osiągnięcia sukcesu we wdrożeniu Trello w istniejącą strukturę organizacyjną oprócz umiejętności z korzystania z niego, potrzebna jest jeszcze jedna rzecz – dokumentacja. Każdy przeciwnik tworzenia dokumentów łapie się teraz za głowę, a każdy kto wytwarzał dokument dla organizacji o procesie wytwórczym wie, że jest ona kluczowa.

Trello Guide dla organizacji

To dokument opisujący proces wytwarzania oprogramowania w Twojej organizacji. Zawiera opis aktualnej struktury zespołu, ról i procesu. Jest poradnikiem dla każdego z zespołu chcącego zgłosić błąd lub usprawnienie do tablicy zgłoszeń. Opisuje dokładnie standardy dotyczące:

  • kolorów, którymi oznacza się błędy, pomysły i usprawnienia,
  • przeznaczenia każdej tablicy,
  • sposobu przypisywania kart do odpowiedzialnych osób,
  • priorytetyzacji w ramach konkretnych list,
  • przepływu kart w narzędziu,
  • opisu ról w ramach procesu,
  • dostępu do narzędzia,
  • wiele innych, w zależności od potrzeby.

Zapraszamy do pobrania naszego krótkiego Poradnika Trello dla organizacji.

Pobierz Poradnik Trello [PDF]

Pobierz Poradnik Trello [MS WORD]

Szablon ten zawiera spis treści Poradnika oraz porady dotyczące każdej z jego sekcji. Pamiętajcie, że taki dokument powinien być zawsze aktualny aby był użyteczny, a kluczowe zasady przestrzegane. Warto wyznaczyć jedną osobę odpowiedzialną za jego aktualizowanie. Poradnik powinien rozwijać się wraz z rozwojem firmy.

[sc:newsletter_scrum ]

➔ Wprowadzasz nowy produkt na rynek? - Naucz się wykorzystywać w praktyce Business Model Canvas do projektowania, testowania i wdrażania nowych pomysłów!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 5 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Współzałożycielka Product Vision – już 7 rok prowadzi i rozwija najpopularniejszy polski blog o zwinnym zarządzaniu produktami. Doktorantka na Politechnice Gdańskiej, Wydział Inżynierii Oprogramowania, Specjalizacja: Zarządzanie produktem informatycznym. Związana z zarządzaniem produktami informatycznymi od początku kariery zawodowej.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.