Jednym z ważniejszych aspektów planowania rozwoju produktu jest to, aby dokładność naszego planu spadała, im dalej staramy zaplanować poza to, co widzimy. Planowanie jest jednak niezbędnym elementem w zarządzaniu projektami Agile. W jednym z najbardziej popularnych frameworków Agile’a – Scrumie, planowanie odbywa się na wielu poziomach szczegółowości i wiele razy podczas rozwoju. Dobry plan powoduje, że cały zespół rozumie kierunek, cele i wizję produktu. Przynosi również wiele korzyści, przyspiesza pracę, tworząc wspólną jasność co do przyszłości.

Cebulowa metafora

Często mówi się, że planowanie w projektach zwinnych jest jak obieranie cebuli. Stopniowo ściągane są kolejne warstwy. Każda warstwa cebuli napędza cele niższych warstw, określa ramy czasowe, własności i interakcje. Wyróżnić możemy ich sześć: codzienne, sprint, wydanie, produkt, portfel, strategia.

2015-11-30_21h00_46

Wspomniałem już o tym, że dokładność naszego planu powinna spadać, im dalej staramy zaplanować poza to, co widzimy. Zwinne zespoły zazwyczaj angażują się w opracowaniu planu na trzech najniższych poziomach: codzienne, sprint i wydanie. W takim przypadku zespół może skupić się na tym co jest widoczne i najważniejsze. Oczywiście „dobry” Product Manager nie zatrzymuje się na zaplanowaniu wydania i planuje rozwój produktu na wielu poziomach.

Strategia

Pierwszą, zewnętrzną warstwę stanowi planowanie strategiczne, które jest kluczowe dla sukcesu organizacji.  Definiowane są główne, strategiczne cele organizacji oraz rozwijanego produktu. Firmy często ustalają powyższe aspekty w zakresie od jednego do pięciu lat. Bez zdefiniowanej strategii, podejmowanie właściwych decyzji o produkcie jest utrudnione.  Strategia pozwala również na trzymanie się pewnych ram rozwoju i nie zbaczanie z prawidłowej ścieżki. Warto zdefiniować tu naszą grupę docelową, biznesowe potrzeby, kierunek czy kluczowe cechy produktu. Zdefiniowanie strategii polega na stworzeniu unikalnej i wartościowej pozycji, dzięki czemu dokonywanie wyborów dotyczących rozwoju produktu w całym łańcuchu wartości będzie łatwiejsze.

Portfel

Planowanie portfela jest działaniem w celu określenia produktów nad którymi będziemy pracować, kolejności, a także ich długości. Planowanie portfela znajduje się wyżej od planowania produktu z tego względu, że zawiera zbiór rozwijanych produktów. Ustalone decyzje na tym poziomie powinny wspierać wizję strategiczną, cele i ustanowić kierunek dla niższych warstw.

Zarówno planowanie strategiczne jak i planowanie portfela nie dotyczy bezpośrednio samego planowania rozwoju produktu natomiast warto o nich wspomnieć dlatego, że są istotne z punktu realizacji dalszych kroków.

Produkt

Głównym celem tej warstwy jest stworzenie ogólnego planu rozwoju produktu. Warto tu określić wysokopoziomowe funkcjonalności (w Scrumie zwane epikami), które następnie będą rozbijane na mniejsze zadania (historyjki użytkownika).

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o definiowaniu funkcjonalności przeczytaj mój artykuł dotyczący person i tworzeniu historyjek użytkownika.

Oprócz zdefiniowanych zadań warto również stworzyć roadmapę rozwijanego produktu. Pomoże w nakreśleniu rozwijanych funkcjonalności w czasie. Zajrzyj do artykułu poświęconego roadmapie, jeżeli chciałbyś zobaczyć jak może wyglądać przykładowy szablon takiej mapy.

Wydania

Podczas planowania wydania powinny zostać ustalone cele biznesowe, które zostaną osiągnięte. Powinniśmy wybrać konkretne epiki i historyjki do implementacji zgodnie z priorytetami. Następnie zespół szacuje wielkość pracy. Ważne jest, aby plan wydania był na bieżąco aktualizowany.

Sprint

Podczas planowania sprintu wybieramy określony zbiór zadań z danego wydania i szacujemy jego szczegółową implementację. Horyzont planowania sprintu powinien mieścić się w zakresie od jednego do czterech tygodni. Ważną rolę odgrywa tu również Product Manager, który opowiada zespołowi o priorytetach i wyjaśnia szczegóły historyjek.

Codzienne

Codzienne planowania mają zazwyczaj charakter nieformalny. Pozwalają jednak na koordynację pracy, dlatego nie powinny zostać pomijane. Zazwyczaj polegają na zorganizowaniu krótkiego, piętnastominutowego spotkania całego zespołu podczas którego każdy dzieli się z zespołem tym co zrobił wczoraj oraz tym co będzie robił dzisiaj. Dzięki takim spotkaniom wszelkie odchylenia od planu mogą być na bieżąco koordynowane.

Podsumowanie

Podsumowanie wszystkich warstw w jednej tabeli wygląda następująco:

2015-11-30_20h45_01

Rola Product Managera

Jak łatwo zauważyć kluczowa jest rola Product managera, który jest aktywny podczas każdego etapu planowania. Warto przybliżyć jego rolę i aktywności podczas rozwoju produktu:

  • Planowanie produktu – Product Manager definiuje główną wizję produktu wraz z kluczowymi interesariuszami. Oprócz tego dostarcza roadmapę zgodną z zaplanowaną strategią.
  • Wydanie – Product Manager priorytetyzuje pracę zgodnie z roadmapą, aby dostarczyć największą wartość biznesową dla klienta najszybciej jak to możliwe. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj jak skutecznie priorytetyzować backlogu produktu.
  • Sprint – Product Manager współpracuje z zespołem deweloperskim aby zaplanować najbliższy sprint
  • Codzienne – Product Manager jest zaangażowany wraz z zespołem deweloperskim w proces wytwarzania produktu i dostarczanie maksymalnych wartości.
[sc:newsletter_scrum ]

➔ Wprowadzasz nowy produkt na rynek? - Naucz się wykorzystywać w praktyce Business Model Canvas do projektowania, testowania i wdrażania nowych pomysłów!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 5 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Agile Product Manager / Mobile Developer z pasją do tworzenia innowacyjnych rozwiązań i wdrażania wysokiej jakości produktów. Aktualnie stara się tworzyć innowacyjne rozwiązania i wdrażać wysokiej jakości produkty w największym Pythonowym software house w Europie - STXNext. W życiu zawodowym stara się łączyć doświadczenie techniczne z zaangażowaniem biznesowym. Po pracy umysłowej ucieka w świat treningów triathlonowych i wysiłku fizycznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.