Dziś na przekór przedstawię rozwiązanie, które udowodni, że przy wykorzystaniu możliwości jakie daje Trello, możliwe jest wdrożenie procesów w ramach organizacji przekraczającej „kilka osób”. Jeżeli pierwszy raz słyszysz o tym narzędziu, przeczytaj najpierw ten artykuł.
Proces wytwarzania oprogramowania nie ogranicza się do przesuwania zadań pomiędzy listami To do, In Progress, QA, Done. Gdyby tak było, do zwizualizowania pełnego procesu w narzędziu Trello wystarczyłaby jedna tablica. Produkt trzeba kreować, funkcjonalności wymyślać, a istniejące oprogramowanie utrzymywać. Ważnym aspektem pracy zespołu produktowego jest to, aby zbierać feedback o produktach w ramach całej organizacji (od różnych zespołów i interesariuszy).
Zbieranie zgłoszeń z organizacji
Product Owner nie jest w stanie rozmawiać ze wszystkimi osobiście, dlatego wraz ze Scrum Masterem ułatwiają sobie pracę poprzez założenie ogólnodostępnej tablicy o nazwie: Zgłoszenia.
Tablica ta jest widoczna dla wszystkich osób w organizacji, każdy ma do niej dostęp i może zgłaszać swoje uwagi oraz potrzeby wobec konkretnych produktów w postaci prostych kart. Każdy zespół posiada dedykowaną listę w obrębie tej tablicy.
Czy osoby reprezentujące wszystkie działy będą chciały zgłaszać błędy w oprogramowaniu lub swoje pomysły dotyczące usprawnień poprzez narzędzie, które jest im obce? Czy nie łatwiej będzie im przyjść do Product Ownera, Scrum Mastera lub zaprzyjaźnionego programisty i opowiedzieć o ich pomyśle? Odpowiedź na drugie pytanie brzmi: będzie im łatwiej przyjść. Odpowiedź na pierwsze: zadziała, jeżeli przekonamy ich, że wszyscy na tym zyskują i że docelowo będzie to dla nich jeszcze łatwiejsze.
Zarządzanie Product Backlogiem
Kluczowym artefaktem Product Ownera jest Product Backlog, czyli miejsce gdzie definiowane są wszystkie funkcjonalności. Wraz z zespołem scrumowym może również estymować poszczególne elementy (polecam wtyczkę Scrum for Trello http://scrumfortrello.com/). Jednak kluczowym obowiązkiem Product Ownera jest priorytetyzacja każdej listy. Podczas spotkania planistycznego z zespołem scrumowym przenosi te karty, których implementacja przyniesie największą wartość biznesową organizacji.
Wytwarzanie oprogramowania w ramach sprintu
W ramach Sprintu zespół scrumowy pracuje nad kolejnym przyrostem produktu w ramach swojej tablicy. Jeżeli w ramach organizacji jest więcej niż jeden zespół scrumowy to każdy z nich pracuje w obrębie oddzielnej tablicy.
Standardowa tablica zespołu w ramach sprintu wygląda następująco:
Jeszcze więcej tablic
Można stworzyć wiele takich tablic, w zależności od zapotrzebowania. Potrzebujesz tablicy do zarządzania tłumaczeniami, własnymi zadaniami lub stworzenia roadmapy produktu? Nie ma problemu, stworzenie i skonfigurowanie tablicy w Trello zajmuje niecałą minutę, tak samo jak założenie karty, co jest ogromnym plusem tego narzędzia.
Do osiągnięcia sukcesu we wdrożeniu Trello w istniejącą strukturę organizacyjną oprócz umiejętności z korzystania z niego, potrzebna jest jeszcze jedna rzecz – dokumentacja. Każdy przeciwnik tworzenia dokumentów łapie się teraz za głowę, a każdy kto wytwarzał dokument dla organizacji o procesie wytwórczym wie, że jest ona kluczowa.
Trello Guide dla organizacji
To dokument opisujący proces wytwarzania oprogramowania w Twojej organizacji. Zawiera opis aktualnej struktury zespołu, ról i procesu. Jest poradnikiem dla każdego z zespołu chcącego zgłosić błąd lub usprawnienie do tablicy zgłoszeń. Opisuje dokładnie standardy dotyczące:
- kolorów, którymi oznacza się błędy, pomysły i usprawnienia,
- przeznaczenia każdej tablicy,
- sposobu przypisywania kart do odpowiedzialnych osób,
- priorytetyzacji w ramach konkretnych list,
- przepływu kart w narzędziu,
- opisu ról w ramach procesu,
- dostępu do narzędzia,
- wiele innych, w zależności od potrzeby.
Zapraszamy do pobrania naszego krótkiego Poradnika Trello dla organizacji.
Pobierz Poradnik Trello [MS WORD]
Szablon ten zawiera spis treści Poradnika oraz porady dotyczące każdej z jego sekcji. Pamiętajcie, że taki dokument powinien być zawsze aktualny aby był użyteczny, a kluczowe zasady przestrzegane. Warto wyznaczyć jedną osobę odpowiedzialną za jego aktualizowanie. Poradnik powinien rozwijać się wraz z rozwojem firmy.
[sc:newsletter_scrum ]
Hej, dzięki za artykuł. Akurat korzystam z trello ale pomyśl jeszcze o integracji z timecamp.com:) To pomagam, a właśnie szczególnie w większych zespołąch.