Do rocznego sprawozdania spółki giełdowej dołączony jest tradycyjnie list prezesa skierowany do akcjonariuszy spółki. Najczęściej jest nudny i przewidywalny, czasem jednak zdarzają się prawdziwe perełki. Choćby na przełomie stycznia i lutego wszyscy co roku czekają na list Warrena Buffetta, który dzieli się wynikami swojej firmy i generalnie spostrzeżeniami dotyczącymi rynku.

Product Vision raczej daleko do spółki giełdowej ;), ale sama idea transparentnego działania jest nam bardzo bliska. Tym bardziej, że wspólnie z Wami, naszymi czytelnikami, tworzymy społeczność produktowców i wpływamy na rozwój product managementu w Polsce. Z tego powodu także i my co roku publikujemy krótkie podsumowanie naszych działań (2017, 2018, 2019).

W tym roku chciałbym zacząć jednak od bardziej osobistego spojrzenia na rynek product managementu i mogę w końcu powiedzieć coś na co czekałem od wielu lat…

Product Management w Polsce wychodzi z cienia 🌘 🍾

To jest dla mnie mocno widoczny trend w 2019 i coś co będzie motywem 2020 roku. Ok, jeszcze nie wiemy w Polsce za bardzo jak dobrze produkty rozwijać, ale już coraz bardziej jesteśmy świadomi, że realny product management jest do tego naprawdę potrzebny.

Widać to doskonale po tym jak dojrzewają do tego inne „produktowe” środowiska – agile’owe i UXowe. Coraz więcej czasu na konferencjach i miejsca na blogach agile’owych przypada na rolę product ownera. Odkrywane są „techniki” od dawna znane i wykorzystywane w product managemencie, które mają pomóc ownerowi w maksymalizacji wartości biznesowej produktu. Zawsze mnie to odkrywanie koła na nowo trochę bawi ;), ale tak naprawdę to jest się z czego cieszyć. Oznacza to przecież coraz większą świadomość jak trudne jest budowanie sensownego produktu i jak ważny jest product management.

Podobnie jest ze środowiskiem UXowym – widać to po znajomych, czy grupach UXowych na Facebooku. UX od pewnego już czasu przeżywa swego rodzaju kryzys tożsamościowy – stał się tak szeroko rozumiany, że rola potocznie zwanego „UXa” jest wszystkim i niczym. Szukając swojej roli i tożsamości coraz bardziej wyraźne staje się, że za badanie/projektowanie/dbanie o UX jest odpowiedzialnych wiele ról w organizacji. Stąd też wielu już nie chce być „UXem”, a coraz popularniejsze stają się konkretne specjalizacje: Product Designer, Service Designer, Product Researcher, Visual Designer lub w końcu też realna tranzycja do roli Product Managera, dla tych którzy chcą wziąć odpowiedzialność za cały produkt. Tranzycje przeszła też największą konferencja UXowa w Polsce – UX Camp szybko stał się ProductCampem.

W ostatnich latach pojawiło się też wiele ciekawych wydarzeń i inicjatyw produktowych – Product Development Days, lokalne Product Tanki, wspomniany wcześniej ProductCamp, czy rozpoczęcie działalności lokalnego oddziału Product Development and Management Association. Także i my mamy za sobą organizację wyjątkowego wydarzenia – pierwszego w Polsce 5-dniowego certyfikowanego produktowego bootcampu – Product Management Academy.

Może to też moje subiektywne spojrzenie, ale coraz więcej firm zaczyna też aktywnie poszukiwać Product Managerów. Nie ma miesiąca by jakiś headhunter nie odzywał się do mnie lub znajomego PMa z bardzo ciekawą propozycją. Także wydany w tym roku przez nas Raport zarobków produktowców dobitnie pokazuje, że zarobki na naszym stanowisku są co najmniej niezłe ;).

Wyjście product managementu z cienia nie spowodowało jednak, że nagle na rynku pojawiło się wielu doświadczonych produktowców. Firmom trudno znaleźć dobrego Product Managera, rekrutacje trwają często długie miesiące, a i tak nierzadko kończą się niepowodzeniem. W Polsce nie ma też niestety zbyt wielu dobrych firm „product oriented” (zobacz np. case study Zooma), które mogłyby być źródłem dobrych praktyk oraz wzorem do naśladowania dla rozpoczynających swoją karierę produktowców oraz zmieniających się firm. Myślę, że to będą największe wyzwania w naszej branży w najbliższych latach.

Pełni optymizmu patrzymy jednak w Product Vision w przyszłość. Stawiamy na dalsze szerzenie wiedzy o product managemencie, pomoc młodym w rozpoczęciu swojej kariery w zespołach produktowych, a doświadczonym w coraz bardziej profesjonalnym jej kształtowaniu. Chcemy, by w Polsce powstawało coraz więcej dobrych produktów o międzynarodowym znaczeniu. Będziemy dalej Was wspierać poprzez blog, budowanie społeczności, kursy i szkolenia. Trzymajcie z nas kciuki i liczby na Waszą pomoc 🙂

Podsumowanie 2019 roku

Na koniec zapraszam na krótkie podsumowanie naszych działań i osiągnięć w 2019 roku.

Kluczowe inicjatywy

 • Kurs Business Model Canvas – w 2019 roku testowaliśmy realizację własnych kursów internetowych. Na pierwszy ogień poszedł przygotowany przeze mnie Kurs Business Model Canvas. Przygotowanie merytoryka kursu to jedna sprawa, ale część związana z organizacją, logistyką i technologią to duże wyzwanie za pierwszym razem. Mamy to już na szczęście za sobą i przygotowanie każdego nowego kursu będzie już dużo prostsze. Aktualnie kurs ukończyło 49 osób.
 • Szkolenia – po pierwszych eksperymentach w 2018 r., w kolejnym roku chcieliśmy mocniej postawić na prowadzenie szkoleń otwartych oraz realizowanych na zlecenie firm. W tym czasie zorganizowaliśmy 3 szkolenia otwarte oraz 6 szkoleń na zlecenie firm.
 • Product Management Academy – wisienką na torcie tematów szkoleniowych była organizacja pod koniec roku Product Management Academy, czyli pierwszego 5-dniowego certyfikowanego bootcampu dla product managerów. Masa przygotować merytorycznych, organizacyjnych i logistycznych, ale było warto – 16 uczestników znakomicie oceniła warsztaty. Z tego powodu już mamy zaplanowaną 2 edycję Akademii, tym razem w Warszawie. Zapraszamy!
 • Raport zarobków – postawiliśmy również sprawdzić coś co od dawna nurtuje wszystkich wiążących swoją karierę z product managementem – jak wyglądają zarobki na tym stanowisku. Prawie 400 osób uzupełniło naszą ankietę, na podstawie której przygotowaliśmy obszerny i darmowy raport „Zarobki produktowców w 2019 roku”. Pobrano go już ponad 1000 razy.

Blog w liczbach

Na koniec, w duchu transparentności, kilka najważniejszych liczb:

oraz…

 • 214 sprzedanych Product Guide’ów
 • 8113 czytelników naszego newslettera
 • przeszkolonych ponad 200 osób

Zespół Product Vision

Nic oczywiście nie udałoby się bez wielkiego zaangażowania ludzi tworzących Product Vision. Niezmiennie swój ogromny wkład w rozwój bloga mają:

 • Olga Springer – przygotowuje aktualnie Kurs Product Owner
 • Grzegorz Wenc – odpowiedzialny za tematy związane z pracą,rozwojem kariery i analityki produktowej
 • Mateusz Kapica – nasz ekspert od zwinności i szkoleń, organizator Product Management Academy
 • Michał Reda – nasz ekspert od Product Discovery
 • Igor Springer – wsparcie techniczne

Dziękujemy także wszystkim autorom zewnętrznym, którzy podzielili się swoją wiedzą w 2019 na naszym blogu 🙂

➔ Wprowadzasz nowy produkt na rynek? - Naucz się wykorzystywać w praktyce Business Model Canvas do projektowania, testowania i wdrażania nowych pomysłów!

Dołącz do naszych czytelników

Dołącz do 5 000+ subskrybentów otrzymujących nasz newsletter z inspiracjami do tworzenia coraz lepszych produktów i rozwoju swojej kariery.
Head of product w SentiOne, założyciel Product Vision. Pracuje nad zrewolucjonizowaniem, za pomocą sztucznej inteligencji i botów, obszaru obsługi klienta największych firm. Produkt SentiOne Automate, którego jest product managerem, w 2 lata urósł z 0 do 6,5 mln zł przychodu. Specjalizuje się w rozwijaniu zespołów produktowych i przyszłych liderów produktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.